Akne Temizleme | Akne Nedir?

Akne Temizleme | Akne Nedir ?
Akne Temizleme | Akne Nedir ?

Akne temizleme denenebilecek birkaç yolla ya da bazı değişikliklerle, örneğin yaşam tarzı gibi, mümkün. Akne, sivilce adı verilen deri lezyonlarının oluşmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Akne lezyonları genellikle yüzde, sırtta, göğüs bölgesinde ve omuzlarda oluşur. En yaygın cilt hastalığıdır. Akne neden olur sorusunun birden fazla cevabı vardır, ciddi bir sağlık durumu olmasa da şiddetli sivilce hoşunuza gitmeyen görüntüler oluşturabilir ve kalıcı yaralara sebep olabilir.

Akne Nedir?

Akne nedir? Daha çok sivilce olarak adlandırılan ve deride lezyonların oluşumuna sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Derideki yağ bezlerinin sebum maddesini, yağlı bir madde, çok üretmesi derideki porların tıkanmasına neden olur ve bunun sonucu olarak ise sivilce meydana gelir. Aynı zamanda Propionibacterium acnes (P. acnes) bakterisinin hızlıca üremesi ve çoğalmasından dolayı da sivilce oluşumu gerçekleşebilir.

Akne temizleme ve akne nedir ? Çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkan deri lezyonlarıdır. Akne temizleme için uygulanabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.
Akne temizleme ve akne nedir? Çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkan deri lezyonlarıdır. Akne temizleme için uygulanabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Kadınları Nasıl Etkiler?

Çoğu genç kadın ve erkek yaşamları boyunca en azından birkaç tane sivilceye sahip olmuştur fakat sivilce, kadınları ve erkekleri farkı şekillerde etkiliyor. Genç erkekler genellikle aknenin daha ciddi bir formuna sahip olmaya yatkındır. Genç kadınlardaki ise daha tabiri caizse şans eseridir ve örneğin menstrüal döngü gibi hormon değişiklikleri ile bağdaştırılır.

Kadınların yaşları ilerledikçe problemler çoğunlukla giderek azalır ancak bazı kadınlarda sivilce problemleri yıllarca devam edebilir. Hatta bazı kadınlarda 30 ya da 40 yaşlarında ilk defa görülebilir.

Çoğu kadın için sivilce moral bozucu bir durumdur fakat büyümesini beklemenize ya da kendi kendine geçmesini beklemenize gerek yoktur. Günümüzde neredeyse her sivilce problemi çözülebilir ve yeni oluşumları da bazen engellenebilir. Doktorunuzla ya da dermatoloğunuzla oluşumunu nasıl engelleyebileceğiniz konusunda ve tedavinin size yararlı olup olmayacağı hakkında konuşmalısınız.

Akne neden olur? Nasıl kaybolur? Akne temizleme konusunda yapabileceğiniz en kolay ve en önemli şeylerden biri sivilcelerinizi sıkmamaktır. Sivilcelerinizle oynamamalısınız, bunun sonucu genellikle olumlu olmaz. Kızarıklıklara ve uzun sürede ancak geçebilecek lekelere sebep olabilirsiniz.
Akne neden olur? Nasıl kaybolur? Akne temizleme konusunda yapabileceğiniz en kolay ve en önemli şeylerden biri sivilcelerinizi sıkmamaktır. Sivilcelerinizle oynamamalısınız, bunun sonucu genellikle olumlu olmaz. Kızarıklıklara ve uzun sürede ancak geçebilecek lekelere sebep olabilirsiniz.

Akne Neden Olur?

Kadınlarda akne neden olur sorusunun birden çok cevabı olabilir:

  • Ergenlik sırasında hormon değişiklikleri. Ergenlik esnasında, kadınlarda androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonlarında artış görülür. Bu artış bezlerin büyümesine ve daha çok sebum maddesi üretmesine sebep olur.
  • Yetişkinlik sırasında hormon değişiklikleri. Menstrüal döngü sivilceye neden olur sorusuna verilebilecek en yaygın cevaplardan biridir. Lezyonları döngü başlamadan birkaç gün önce oluşmaya başlar ve döngü tamamlandıktan sonra kaybolurlar. Hamilelik ya da menopoz gibi diğer hormon değişiklikleri yine nedenlerden biridir.
  • İlaçlar. Bazı depresyon ilaçları ve epilepsi ilaçları.
  • Makyaj.
  • Ciltte basınç ya da ciltte sürtünme. Örneğin bisiklet kaskı ya da sırt çantası, sürtünme ile gelişimi tetikleyebilirler.
  • Aile geçmişi. Ailede sivilce görülmesi.

Temiz Olmamak Akneye Neden Olur Mu?

Kadınlar yeterince temizlenmediği için sivilce gelişimi söylentisi gerçeği pek de yansıtmaz. Cildi fazla yıkamak ya da sertçe keselemek durumu daha da kötü hale getirebilir. Yüzü temizlemenin en iyi yolu yüzü günde iki kez nazikçe ve yumuşak bir sabun ya da yüz temizleme jeli ile yıkamaktır. Makyajı silerken de yüzünüze nazikçe davranmalısınız.

Nazik bir yüz temizleme jeli ya da yüz temizleme köpüğü, sivilce ya da akne temizleme için size yardımcı olabilir. Cildinize nazik davranmalısınız, basınçtan ve keseleme gibi uygulamalardan kaçınmalısınız.

Stres Akne Yapar Mı?

Stres sivilce yapmaz. Ancak sivilce stres ya da depresyon tedavisi için kullanılan ilaçların bir yan etkisi olabilir ve bazı durumlarda, aknenin yarattığı sosyal ve duygusal etkiler strese neden olabilir.

Akne Temizleme

Akne temizleme, yapacağınız bazı ufak işlemler ve bazı ufak değişikliklerle mümkün olabilir. Bu konuda yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri sivilcelerinizle oynamamak ve sıkmamaktır. Ne kadar dikkatli olsanız da sivilcelerinizi sıkmak hemen hemen her zaman sivilcenin daha şişkin ve daha kırmızı gözükmesine sebep olacaktır.

Zaman zaman işinde uzman bir estetik uzmanına gidip siyah noktalarınızdan kurtulmanız, akne temizleme konusunda faydalı olabilir.

Şunu da belirtmeliyiz ki akne temizleme konusunda üzgünüz fakat her durum ve her insan için işe yarayabilecek sihirli bir ürün ya da bir tarif yok. Nazik bir yüz temizleme jeli ya da yüz temizleme köpüğü ile günde iki kez yüzünüzü durulamanız cildinizi temiz tutacaktır ve hassaslık ve tahriş sorunlarını azaltacaktır. Peeling ve yüz maskesi de cildin dış katmanına etki ederek porların açılmasına neden olabilir ve bu da akne temizleme konusunda faydalı olacaktır. Akne temizleme için salisilik asit, glikolik asit ya da alfa hidroksi asit içeren ürünler cildinizde nazik bir peeling işlemi uygulamanıza olanak tanır.

A vitaminin bir türevi olan retinol ciltteki peeling etkisinin artmasına yardımcı olur. Yüzdeki bakterileri azaltmak da akne temizleme için mümkün olan yollardan biridir. Bunun için antibakteriyel temizleyiciler kullanabilir ya da topik uygulamalar (örneğin jel, krem ya da losyon) yapabilirsiniz. Yağ bezlerini durdurmak mümkün olmasa da cilt yüzeyindeki yağlardan kurtulmak ve ciltteki parlak görüntüyü azaltmak için örneğin nazik bir tonik kullanabilirsiniz.

  • Limon ve argan yağı antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Elma sirkesi ve bal karışımı da antibakteriyel aktivite sağlar.
  • Jojoba yağı ciltteki fazla yağı tutar ve emer.
  • Yeşil çay antioksidan, antiinflamatuvar ve ciltten aşırı yağ salgılanmasını engelleyici özelliğe sahiptir.
  • Aloe vera akne engelleyici özelliklere sahiptir. Sivilce için aloe vera maske uygulayabilirsiniz. Yapımı evde ve kolay olan maske tarifini sitemizde bulabilirsiniz!

Cilt bakımı her anlamda hayatımızda önemli bir yere sahip. Cilt Kuruluğu Neden Olur? Çözümü Nedir? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.