Ankilozan Spondilit Egzersizleri ve İlaçları

Ankilozan Spondilit Egzersizleri ve İlaçları | Ankilozan Spondilit Nedir?
Ankilozan Spondilit Egzersizleri ve İlaçları | Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan Spondilit egzersizleri (AS egzersizleri) spondiloartritli hastalarda en önemli farmakolojik olmayan müdahalelerden biridir. Ankilozan spondilit egzersizleri hem tedavi edici hem de önleyici olacaktır.

Ankilozan Spondilit Nedir? Ankilozan Spondilit Belirtileri

Kısaltılmış hali ile AS olarak da bilinen hastalık, spondiloartrit (eski adıyla spondiloartropatiler) grubu içindeki romatizmal bir hastalıktır. En belirleyici klinik özellikler şunlardır: Omurga ve sakroiliak eklemlerin (eksenel) veya periferik eklem enteziti (ve ek olarak aşil tendonu), daktilit ve üveit veya konjunktivit gibi belirtilerin etkilenmesini içeren bazı klinik özelliklerin yanı sıra; negatif romatoid faktör, aile öyküsü ve HLA B-27 antijeninin yüksek prevalansı.

Ankilozan Spondilit Egzersizleri

Son yirmi yılda, iltihaplı romatizmal hastalıklarda terapötik egzersizin rolü hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmış ve böylece mevcut paradigmayı değiştirmiştir. Klinik deneyimlerle birlikte çalışmalar, egzersizin önemli bir antiinflamatuvar etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Rehabilitasyon hem evde hem de profesyonel bir yardım eşliğinde yapılabilir, en büyük yararı ikisini de birleştirmektir. Terapötik egzersiz, hem evde hem de sağlık merkezlerinde yapılabilir ve fizyoterapistin gözetiminde yapıldığında daha iyi etkiler sağlar.

Ne Tür Egzersizler Yapılabilir?

Uygulanabilecek farklı ankilozan spondilit egzersizleri vardır:

 • Esneme egzersizleri
 • Güç ve dayanıklılık (özellikle paravertebral, abdominal ve torasik kaslar)
 • Postüral egzersizler
 • Nefes egzersizleri
 • Aerobik egzersizler (örneğin günde otuz dakika yürüyüş gibi)

AS’de, yüzeyel servikal kas sisteminde (sternokleidomastoid ve üst trapez), addüktörlerde ve omuz fleksörlerinde, addüktörlerde ve kalça fleksörlerinde, hamstringlerde ve triseps suralinde daha sık görülen, kısalma ve artan kas gerginliği yaygındır.

AS’nin ilerlemesi ile postüral stabilite bozulduğundan, denge ve postür egzersizleri rehabilitasyon programına dahil edilmelidir.

Örnek vermek gerekirse pilates gibi özel egzersiz programları, lomber omurganın manuel mobilite terapisi ile birlikte uzun süreli ağrıyı azaltmada, steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçların (NSAID’ler) kullanımını azaltmada ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi konusunda olumlu bir etkiye sahiptir.

Ankilozan spondilit egzersizleri, özellikle belirtilerin azalması ve yaşam kalitesinin artmasında önem arz eder.
Ankilozan spondilit egzersizleri, özellikle belirtilerin azalması ve yaşam kalitesinin artmasında önem arz eder.

Ankilozan Spondilit İlaçları, İlaca İhtiyacım Yok Mu?

Spondiloartrit tedavisinde farmakolojik tedavi esastır ve bu süreç mutlaka romatoloğunuz tarafından yönetilmelidir. İnatçı klinik semptomları olan hastalarda ankilozan spondilit ilaçları olarak birinci seçenek olarak nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) ve ikinci seçenek olarak anti-TNF-α inhibitör tedaviler uygulanır.

Ankilozan Spondilit Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Herhangi bir spondiloartrit müdahalesinin birincil amacı, sağlıkla ilgili uzun vadeli yaşam kalitesi iyileştirmesi sağlamaktır. Belirtlerin kontrolü, yapısal hasarın önlenmesi, günlük yaşam ve sosyal aktivitelerde işlevselliğin sürdürülmesi ve iyileştirilmesi hedeflenir.

Nazik, düzenli egzersiz, ankilozan spondilit hastaları (AS) için gereklidir. Sadece sporun genel olarak bilinen sağlık yararları nedeniyle değil, aynı zamanda AS hastaları için semptomlarının iyileşmesine katkıda bulunduğundan zaman zaman ankilozan spondilit egzersizleri uygulanabilir.

AS’niz varsa ve bu hastalığın hayatınızı sınırlamayacağına karar verdiyseniz, spor sizin büyük dostunuzdur. Spor sırtınızı güçlendirmenize ve hareket kabiliyetinizin gelişimine yardımcı olacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her zaman olduğu gibi, imkanlarınıza göre en uygun egzersizleri önerebilmesi için mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Ancak, bu alıştırmaları yaparken bir dizi temel kavramlara uymanız önemlidir.

 • Her şeyden önce, yavaş yavaş başlayın. Spor yapmaya alışkın değilseniz, daha fazla egzersiz eklemeli veya seanslarınızı aşamalı olarak uzatmalısınız.
 • Tüm egzersizleri tek seansta ele almaya çalışmayın. Aynı gün tüm bölgeleri egzersiz yapmak zorunda kalmadan farklı egzersizleri hafta boyunca dağıtabilirsiniz.
 • Egzersiz nazik olmalıdır ve günlük olarak pratik yapmanız önerilir. Ancak egzersize başladığınızda çok yorgunsanız veya ağrı ve sertlik hissediyorsanız, kendinizi daha iyi hissettiğiniz başka bir zamana ertelemek daha iyidir. Sıcak bir banyo yapmak, egzersize başlamadan önce bu semptomların giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca, yeni bir alevlenme yaşadıysanız ve şişlik hala oradaysa, tekrar egzersiz yapmadan önce şişliğin azalmasını beklemek iyi bir fikirdir.
 • Günlük derin nefes almak da göğsünüzü genişletmenize ve akciğer kapasitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Egzersize başlamadan önce, hafif uzuv hareketleriyle veya sadece yürüyerek 5 ila 15 dakika ısının. Bu, vücudunuzu daha fazla aktivite için hazırlayacaktır.
 • Seans sırasında mutlaka su içmeniz gerekiyor, bu yüzden su şişenizi hazırlamayı unutmayın!
 • Seansın sonunda kalbinizi ve nefes alma hızınızı normale döndürmeniz gerekecektir. Bu nedenle soğuması ve normale dönmesi için birkaç dakika dinlenmeniz gerekecektir.
 • Egzersizler, seans bittikten sonra iki saatten fazla süren ağrıya neden olmamalıdır. Bu durumda, her egzersizin yoğunluğunu veya tekrar sayısını azaltmanız gerekecektir.
 • Ankilozan spondilit egzersizleri için endi kişisel hedeflerinizi belirleyin, ancak her zaman kendi hızınızda ve vücudunuzu çok fazla zorlamadan bu egzersizleri yapmaya çalışın.
 • En önemlisi ise mutlaka ve mutlaka; bir doktora danışmadan, kendi kendinize ya da profesyonel olmayan bir tavsiye vasıtasıyla egzersizlere başlamayın.

Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte görülme sıklığında artış gerçekleşen Osteopeni Nedir ? Düşük Kemik Mineral Yoğunluğu yazımızı okumak için lütfen yazı başlığının üzerine tıklayın!

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takipte kalın!