Böbrek Yetmezliğinde Beslenme, Ne İyi Gelir?

böbrek yetmezliğinde beslenme
Böbrek Yetmezliğinde Beslenme, Böbrek Yetmezliğine Ne İyi Gelir?

Kronik böbrek yetmezliği hastaları için dengeli bir diyet ve beslenme programı oldukça önemlidir ve hatta hastalığın ilerleyişini yavaşlatmada etkili olabilir. Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme programı çeşitli tahılları, özellikle tam tahılları, taze meyveleri ve sebzeleri içerir. Vücudun rutin çalışma programını yürütebilmesi için enerji ihtiyacını da göz ardı etmemek önemlidir.

Kronik Böbrek Yetmezliğinde Beslenme

Yağ

Böbrek yetmezliğinde beslenme programında, vücudun enerji ihtiyacının önemli kısmı karbonhidrat ve yağlardan gelmelidir; ancak doymuş yağ ve kolesterol alımının düşük olduğundan emin olmalısınız. Doymuş yağlar yerine örneğin zeytinyağı ya da balık gibi doymamış katı ve sıvı yağları tercih edebilirsiniz.

Protein

Böbrek yetmezliği hastaları için beslenme programında proteinlere daha az yer verilmesi yapılacak değişiklikler arasında sayılabilir. Bu değişiklik, böbrek fonksiyonlarının korunmasına ve kan dolaşımına geçen fakat istenmeyen maddelerin miktarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Protein içeriği yüksek olan gıdalar çoğunlukla et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi ürünlerdir.

Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme programının hastalığın gidişatına göre şekillendirilmesi gerekebilir: örneğin hastalığın daha ileri aşamalarında, protein alımında daha sıkı bir azalma gerekebilir ve eğer hali hazırda düşük proteinli bir beslenme programı uyguluyorsanız, daha düşük proteinli bir beslenme programı uygulamanız gerekebilir.

Protein alımı azaltıldığında, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılanamayabilir bu durumda amino asit ve keto asit takviyeleri almak vücudun ihtiyaçlarını karşılamada etkili olabilir. Nefrologunuz veya diyetisyeniniz ihtiyaçlarınız hakkında sizi mutlaka bilgilendirecektir ve vücudunuzun ihtiyaçları için gerekli takviyeleri size önerecektir.

ÖNEMLİ: Böbrek yetmezliğinde beslenme programı için doktorunuza danışarak profesyonel bir destek almalısınız. Doktorunuza danışmadan ufak değişiklikler bile uygulamamalısınız.

Su, Sıvı Alımı ve Tuz

Böbrek yetmezliğinde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, eğer vücudunuzda idrar üretimi anormal seviyelerde değil ise bu durumda sıvı alımınızı kısıtlamanız gerekmeyebilir fakat sodyum alımınızı kısıtlayabilirsiniz. Tuz suyu tuttuğu için vücudun bu durumu dengelemesi gerektiğinden, vücudun daha fazla sıvı alması gerekecektir. Sodyum esas olarak sofra tuzunda, ekmekte, peynirde, konserve yiyecekler ve dondurulmuş pizza gibi hazır yiyeceklerde bulunur. Sofra tuzunu azaltmayı denediğinizde tat olarak eksiklik hissederseniz bunu örneğin baharatlarla dengelemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca olabildiğince hazır gıdalardan uzak durmalısınız.

Eğer idrar üretiminizde bir azalma meydana gelirse veya ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda bir şişlik fark ettiğiniz anda, bu durum sıvı alımınızı azaltmanın zamanının geldiğinin bir uyarısı olabilir. Diyetisyeniniz ve nefroloğunuz, günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarın hesaplayacaktır ve size tavsiyelerde bulunacaktır.

Potasyum

Potasyum fazlalığı kalp aritmilerine neden olabilir. Potasyum hastalık nedeniyle vücudunuzda normale kıyasla daha hızlı birikebileceğinden dolayı, potasyum alımınızı azaltmanız gerekebilir.

Meyve ve sebzelerin pişirme esnasında potasyum içeriği azalır. Aynı şekilde pişirme sırasında daha fazla su kullanımı da potasyumu azaltmak için yararlı olabilir. Örneğin patatesi pişirmeden önce soyarsanız ve bir kapta su içinde pişirmeden önce 1-2 saat bekletebilirsiniz, bunu yaparken yemeği yapmaya başlamadan önce kaptaki suyu değiştirmeyi unutmayın.

Potasyum İçeriği Fazla Olan Besinler

  • Meyveler ve meyve suları, örneğin muz, avokado ve üzüm
  • Sebzeler, örneğin patates, domates, ıspanak, brokoli
  • Fındık ve badem
  • Tahıl içeriği yüksek besinler
  • Süt ve süt ürünleri

Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme programı uygularken, belirli vitamin veya mineral takviyeleri almak yardımcı olabilir. Doktorunuz ya da diyetisyeniniz sizin için en iyi beslenme programını oluşturacaktır ve size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır.

Bazı reçetesiz satılan takviyeler, böbrek yetmezliği hastaları için zararlı olabilir. En ufak bir beslenme programı değişikliğinde bile doktorunuza danışmalısınız. Profesyonel bir destek almadan yapılacak değişiklikler olumsuz şekilde sonuçlanabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme durumunuzu düzenli olarak doktorunuza danışarak kontrol etmenizin son derece hassas bir konu olduğunu unutmamalısınız. Böbrek yetmezliğinde beslenme konusunda aklınıza takılan bir şüpheniz varsa mutlaka ve mutlaka nefroloğunuza veya diyetisyeninize danışmalısınız ve tavsiyelerine uymalısınız.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Kalp Dostu Besinler! yazımızı okumak için lütfen konu başlığına tıklayın!

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takipte kalın!