Cilt Kanseri Belirtileri Cilt Kanseri Nedir?

cilt kanseri belirtileri nedir neden güneş yanığı
Cilt Kanseri Belirtileri, Cilt Kanseri Nedir? Cilt Kanseri Tedavisi, Melanom

Cilt kanseri tüm kanserlerin arasında en yaygın olanıdır ve ana nedeni aşırı güneşe maruz kalmaktır. Dermatologlar tarafından tespit edilmesi kolaydır ve erken cilt kanseri tedavisi hemen hemen tüm vakaların iyileşmesine olanak sağlar. Lezyonlardaki asimetri, düzensiz gibi faktörler cilt kanseri belirtileri arasında yer alır.

Deri Nedir?

Vücuttaki en büyük organdır ve toplam vücut ağırlığının yaklaşık %5’ini oluşturur. Ortalama boy ve ağırlıktaki yetişkin bir bireyde iki metrekarelik bir alana sahiptir. Vücut ısısını düzenlemenin ve dış çevre ile duyusal ilişkiler kurmanın yanı sıra ısıya, ışığa, yaralanmaya ve enfeksiyona karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. Su ve yağı depolar, bakteri girişini engeller, vücutta sıvı kaybını engeller.

Cilt üç katmandan oluşur:

Epidermis: En yüzeysel olanıdır. İşlevi hidrasyonu korumak ve düzenlemektir. İçinde ultraviyole ışınları filtrelemekten ve cilde renk vermekten sorumlu bir pigment olan melanin üretmekten sorumlu hücreler olan melanositler vardır.

Dermis: Epidermisin altındaki bağ veya destek dokusudur. Cildi ter ve yağ bezleri yoluyla kurutmaktan ve yağlamaktan sorumludur. Aynı zamanda vücut ısısının düzenlenmesine de katılır.

Hipodermis: Kan damarları, kollajen ve yağ hücrelerinden oluşan, derinin en derin tabakasıdır. Vücut ısısını korumanın yanı sıra vücudu yaralanmalardan korumaya yardımcı olur.

En Sık Görülen Cilt Kanseri Türleri Nelerdir?

Bazal Hücreli Karsinom

En sık görülen cilt kanseridir. Epidermisin tabanında bulunan hücrelerden gelişir. Esas olarak yaşlı erişkinlerde yüz, kafa derisi, kulaklar, boyun ve sırt gibi güneşe en çok maruz kalan cilt bölgelerinde görülür. Yavaş gelişir ve çeşitli formlarda olabilir, örneğin: yavaş büyüyen veya ülsere olan ve iyileşmeyen renkli nodüller şeklinde.

Skuamöz Hücreli Karsinom

Cilt kanserinin en sık görülen ikinci nedenidir ve cildin en yüzeysel katmanlarını içerir. Genellikle epidermis ile sınırlı kalır, ancak zamanında tedavi edilmezse daha derin alanlara nüfuz edebilir ve hatta uzak dokulara ve organlara yayılabilir (metastaz yapabilir). İlk aşamalarda, dokunulamayacak kadar sert olan, zamanla kalıcı olan, gittikçe sertleşen ve büyük kitleler oluşturabilen kırmızımsı plaklar olarak görünebilir.

Melanom

Gelişmesi ve uzak metastaza neden olma olasılığı nedeniyle en tehlikeli cilt kanseridir. Pigment melanositleri üreten hücrelerin kontrolsüz büyümesinden gelişir. Bu nedenle melanomların çoğu siyah veya koyu kahverengidir. Bazen büyümeleri sırasında pigment üretme yeteneklerini kaybederler ve lezyonlar ten rengi, kırmızı veya mordur. Hastalık bir benden gelişebilir, ancak daha önce yaralanma olmadan ortaya çıkması ve hızla büyümesi de mümkündür. Ben kaynaklı olduğunda yüzeyinde veya boyutunda değişiklikler gösterir ve ağrı veya kaşıntıya neden olabilir.

Melanom vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir; ancak erkekte daha sık sırtta, kadında ise bacaklarda olur.

Cilt Kanseri Nedir? Cilt Kanseri Neden Olur?

Ana neden aşırı güneşe maruz kalmaktır. Ultraviyole ışınları, yaşamın ilk yıllarından itibaren hücrelere kalıcı ve birikimli bir şekilde zarar verir. Güneş yanıkları, zararlı etkileri daha büyük olduğu için özellikle risklidir.

Diğer daha az sık görülen nedenler, X ışınlarına tekrar tekrar maruz kalma, yanıklardan kaynaklanan yara izlerinin varlığı, mesleki olarak kömüre veya arseniğe maruz kalma ve transplantlarla ilişkili immünosupresyondur.

Ultraviyole Işınları Nedir?

Ultraviyole (UV) ışınları, güneş tarafından yayılan görünmez bir enerji türüdür ve ışık spektrumunun bir parçasıdır. Dünya yüzeyine iki tür radyasyon ulaşır: UV-A ışınları (320 – 400 nanometre) ve UV-B ışınları (280 – 320 nm).

UVA ışınları, dermise (ikinci katman) kadar deriye daha derin nüfuz eder. Dolaylı olarak, cilt kanseri ve foto yaşlanma riskini artıran DNA değişikliğine neden olurlar.

UVB ışınları epidermise etki eder ve yüksek enerjiye sahiptir. Güneşte kızarıklık veya kızarıklık sebebidirler. Güneş yanığına neden olurlar ve hücresel DNA’nın doğrudan değiştirilmesinden, bazal hücre ve skuamöz hücre kanserinin ortaya çıkmasında ana rolü oynarlar.

Hem UVA hem de UVB ışınları, vücudun kendisini cilt kanseri oluşumundan ve gelişiminden korumasına yardımcı olan bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilir.

Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir? Cilt kanseri tedavisi ve önlemleri nedir? Cilt kanseri için en önemli tedbirlerden biri fiziksel korumadır. Fiziksel tedbirlere ek olarak güneş kremi kullanımında fayda vardır.
Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir? Cilt kanseri tedavisi ve önlemleri nedir? Cilt kanseri için en önemli tedbirlerden biri fiziksel korumadır. Fiziksel tedbirlere ek olarak güneş kremi kullanımında fayda vardır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Sürekli güneşe maruz kalmak.
 • Çok beyaz tenli, sarı veya kızıl saçlı ve çilli kişiler gibi güneşe karşı daha hassas olmak.
 • Özellikle çocukluk döneminde güneş yanığı öyküsü olması.
 • Çok güneşe maruz kalmak.
 • Birçok bene sahip olmak (50’den fazla).
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış veya nakledilmiş olmak.
 • Suda yüksek oranda arsenik bulunan bölgelerde yaşamak.
 • Kişisel veya aile geçmişinde cilt kanseri görülmesi.
 • Sizi şüphelendiren işaretler.
 • Lekeler veya plakalar başlangıçta düz pembe veya kırmızımsı, dokunulduğunda pürüzlü ve giderek pürüzlü veya pullu hale geliyor. Özellikle yüzde, ellerin arkasında, alt dudakta ve kulaklarda görülürler.
 • Zamanla düzenli olarak büyüyen bir nodül oluşturan ciltte artan hacim.
 • İyi tedaviye rağmen iyileşmeyen, deri veya mukozada bulunan ülsere deri lezyonu.
 • Daha önce travma belirtisi göstermeyen kanamalı, huysuz deri lezyonu.
 • Renk değiştiren, kenarları düzensiz, asimetrik olan ve 6 mm’den daha büyük büyüyen bir ben.
 • Altta yatan bir travma öyküsü olmayan, kaşıntı ve iltihap belirtileri gösteren bir ben.

Kendi Kendine Muayene Nelerden Oluşur?

Kişilerin, şüpheli lezyonları tespit etmek ve bir dermatoloğa danışmak için düzenli olarak kendi kendine cilt muayenesi yapmaları önerilir.

Bunu gerçekleştirmek için uzun bir ayna ve bir el aynasına ihtiyaç vardır. İyi aydınlatılmış bir yerde aşağıdaki talimatlara uyulmalıdır:

 1. Kolları kaldırarak vücudu önden ve arkadan, ardından sağ ve sol taraftan inceleyin.
 2. Dirseklerinizi bükün ve ön kollarınıza ve ellerinizin avuç içlerine bakın.
 3. Bacakların ve ayakların arkasını, parmaklar ile tabanlar arasındaki boşlukları kontrol edin.
 4. Boyun arkasını ve kafa derisini inceleyin.
 5. Sırtınıza ve kalçanıza yakından bakın.
 6. Çillerin, benlerin ve diğer izlerin derisine ve modeline aşina olun.
 7. Pigmentli alanların sayısı, boyutu, rengi ve şeklindeki değişikliklere karşı dikkatli olun.

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Pigmente lezyonun asimetrisi.
 • Düzensiz kenar.
 • Düzensiz renk. Pigment tek tip değildir ve farklı kahverengi, siyah ve hatta kırmızı, mavi veya beyaz tonları içerebilir.
 • 6 mm’den büyük çap.

Sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yoktur, bu her zaman cildin ultraviyole radyasyon hasarına verdiği tepkidir. Yaşam kalitemizi iyileştirmek ve ayrıca özellikle çocuklarda hastalıkları önlemek için ışıktan korunma, eğitim çok önemlidir.

Güneş Koruma Faktörü nedir?

Güneş kremi, ürünün güneş ışınlarının geçişini filtreleme veya engelleme yeteneğini ifade eden bir sayı (3 ila 100) ile belirtilen güneş koruma faktörüne (SPF) göre sınıflandırılır.

SPF, korunan ciltte yanmaya neden olmak için gereken süre ile foto koruyucu ile aynı cilt reaksiyonunu ürünü uygulamadan (SPF olmadan) üretmek için gereken süre karşılaştırılarak hesaplanır. Örneğin, normalde 10 dakika maruz kalma ile yanan çok hassas bir cilde sahip bir kişi, bir SPF 15 ürünü kullanıyorsa, bu süre 15 kat, yani 150 dakika artmaktadır. Güneş kremi geniş spektrumlu (UV-B ve UV-A koruması) olmalıdır.

Solaryumlar Güvenli Mi?

Hayır. Solaryumlar esas olarak UVA ışınları ve az miktarda UVB yayar. Bu ışınlara maruz kalmanın hem kısa hem de uzun vadeli riskleri vardır ve katarakt, yanık, cilt kanseri ve yaşlanmaya neden olabilir. Solaryum kullanacaksanız, alınan seans sayısı ve ışınlama ile bir kartınız olmalıdır.

Dermatolog, cildin pigmentli lezyonlarının değerlendirilmesi ve takibinden sorumlu uzmandır, klinik olarak melanom şüphesi varsa, deriden örnek alınmalı ve biyopsisi yapılmalıdır (kanser teşhisi için altın standart). Dijital dermatoskopi, şüpheli melanositik lezyonların takibinde de büyük yardımcıdır.

Kendinizi Korumanın Yolu Nedir?

Fiziksel koruma, ilk önleyici tedbirdir:

 • Özellikle öğle saatlerinde 11:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Gölgelik sağlayan yapılar (güneşlikler, çatılar) kullanın.
 • Güneş ışınlarını yansıtan ve vücudun güneşle temasına engel olabilecek giysiler giyin.

Fiziksel önlemlerin tamamlayıcısı olarak güneş kremi kullanılmalıdır:

 • Bulutlu günlerde bile yalnızca geniş spektrumlu, yani UVA ve UVB’ye karşı koruma faktörü 30 veya daha büyük olan güneş kremi kullanılması önerilir.
 • Altı aydan küçük çocuklar için güneş kremi kullanımı önerilmez.
 • Güneş kremini tüm maruz kalabilecek bölgelere eşit şekilde uygulayın, kulakları, boynu, boynu ve elleri unutmamaya da özen gösterin.
 • Güneş kremi uygulaması güneşe maruz kalmadan yaklaşık 20 dakika önce yapılmalı ve kişi her ıslandığında, kuruduğunda, aşırı fiziksel egzersiz yaptığında, bolca terlediğinde veya güneşe maruz kaldığında her üç saatte bir tekrarlanmalıdır.
 • Bilinen markaları ve dermatolojik olarak test edilmiş koruyucuları kullanın.
 • Güneş kreminin suya ne kadar dirençli ya da dayanıklı olduğunu bilmek önemlidir. Dayanıklı güneş kremleri arka arkaya iki 20 dakikalık banyodan sonra aynı korumayı sağlamaya devam edenlerdir. Çok dirençli olanlar, suya 20 dakikalığına dört kez girmeye dayanabilir.
 • Güneş kremi su geçirmezdir fakat havluya dayanıklı değildir; çünkü mekanik hareketle, özellikle annelerin her banyodan sonra çocuklarını havluyla iyice kurutmasıyla istenen korumayı sağlayamayabilir.

Bir başka deri hastalığı olan Sedef Hastalığı Nedir? Psoriasis Nedir? yazımızı okumak için lütfen yaznın başlığına tıklayın!

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takipte kalın!