Cilt Kuruluğu Neden Olur? Çözümü Nedir?

cilt kuruluğu ya da kuru cilt bakımı
Cilt Kuruluğu Neden Olur? Çözümü Nedir? Kuru Cilt Bakımı

Bazı insanların cildi, cilt kuruluğu gelişimi için daha meyillidir. Ufak tedaviler ve kuru cilt bakımı ile ciltte kuruluk iyileştirilebilir ve tekrar meydana gelmesi engellenebilir. Ciltte kuruluk genellikle ciddi bir durum değildir. Çoğunlukla sıcak ya da soğuk hava, havada nemin az olması ya da sıcak suda cildinizi ıslatmak gibi pek çok faktörden dolayı meydana gelebilir.

Kendi kendinize cildinizi daha iyi hale getirmek için nemlendirici kullanmak, zararlı kimyasallara sahip sabunlardan uzak durmak gibi yapabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur fakat bazen ciltte kuruluk şiddetli olabilir ya da çok sık meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda bir dermatoloji doktoruna başvurmanız gerekebilir.

Ciltte Kuruluk ve Kuru Cilt Bakımı

Hava sıcaklığı ya da nem değişiklikleri kuru cilt için zemin hazırlayabilir. Zararlı kimyasallar içeren sabun kullanımı ve örneğin egzama gibi cilt rahatsızlıklarının sonuçları olarak insanlarda kuru cilt görülebilir.

cilt kuruluğu için nemlendirici
Cilt kuruluğu neden olur? Zararlı kimyasallar içeren sabunların kullanımı kuru cilt gelişimi sebeplerinden biridir. Günlük olarak cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Cilt Kuruluğu Belirtileri

Ciltte kuruluk genelde geçicidir, örneğin sadece kış mevsiminde yaşarsınız, fakat bazen de hayat boyu devam eden bir durum olabilir. Cilt kuruluğu belirtileri ve bulguları yaşınıza, sağlığınıza, nerede yaşadığınıza, dışarıda geçirdiğiniz zamanlara ve problemin sebeplerine bağlıdır. Ciltte kuruluk aşağıdaki belirtilerden birine ya da birden fazlasına sebep olabilir:

 • Özellikle duş aldıktan sonra ya da yüzdükten sonra cilt gerginliği hissi
 • Sert/kaba gözüken ve hissettiren cilt
 • Kaşıntı (pruritus)
 • Cillte pullanma ve döküntü
 • Cilt çatlağı ya da ince çizgiler
 • Deride donuk gri, beyazımsı renk
 • Kızarıklık
 • Kanamaya müsait olan derin çatlaklar

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Ciltte kuruluk (kserozis) çoğunlukla çevresel bir nedenden kaynaklanır. Bazı hastalıklar da aynı zamanda cildinizi önemli derece etkileyebilir. Cilt kuruluğu neden olur :

 • Hava durumu – Deri en çok kışın kuru olma eğilimindedir yani, hava sıcaklıklarının ve nem oranlarının düştüğü zamanlarda.
 • Sıcaklık – Merkezi ısıtma, odun sobaları gibi ısıtma sağlayan kaynaklar nemi düşürür ve cildinizi kurutur.
 • Sıcak duş – Uzun süreli ve sıcak duşlar almak cilt kuruluğu neden olur sorusunun cevaplarından biridir.
 • Fazla klorlanmış yüzme havuzları da aynı şekilde ciltte kuruluk nedenlerinden biridir.
 • Zararlı kimyasal içeren sabunlar ve deterjanlar – Çoğu sabunun ve deterjanın amacı yağı temizlemek olduğu için, kuru cilt gelişimine sebep olmaları muhtemeldir.
 • Diğer cilt rahatsızlıkları – Örneğin atopik dermatit (egzama) ya da sedef hastalığı (psoriasis) gibi cilt rahatsızlıkları olan insanların cildi, ciltte kuruluğa daha meyillidir.
Ciltte kuruluk için hava durumu ve nem oranı önem arz eder. Soğuk havalar kuru cilt için zemin oluşturur. Bu yüzden soğuk havalarda cildinizin havayla ve rüzgarla olan temasını eldiven, atkı, şapka ya da bere kullanarak engelleyebilirsiniz.
Ciltte kuruluk için hava durumu ve nem oranı önem arz eder. Soğuk havalar kuru cilt için zemin oluşturur. Bu yüzden soğuk havalarda cildinizin havayla ve rüzgarla olan temasını eldiven, atkı, şapka ya da bere kullanarak engelleyebilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Tedavisi / Kuru Cilt Bakımı

1. Günlük Olarak Nemlendirin

Nemlendiriciler, yağlar ve kremler cildin doğal savunma mekanizmasını yani doğal bariyer işlevini güçlendirir ve bu da ciltte daha çok su tutulmasına sebep olur. Yani basitçe bu bariyerin güçlenmesi, suyun kaçmasına engel olur da diyebiliriz. Kuru cilt bakımı için nemlendiriciler olmazsa olmazlardandır.

Geceden geceye yapacağınız nemlendirmelerin kuru cilt için birçok faydası olabilir. Uyumadan, yatağa girmeden önce uygulayabilirsiniz.

2. Cildinizin Suyla Olan Temasını Azaltın

Duş alırken bu süreyi uzun tutmamaya hatta 10 dakikanın altında tutmaya çalışın. Sıcak su yerine ılık su kullanın.

Çok sık duş almamaya çalışın. Çok sık duş almak da kuru cilt gelişimini tetikleyebilir.

3. Cildinizi Kurutan Sabunları Kullanmayın

Örneğin sabun yerine yüzünüz için yüz temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Duş alırken de sabun yerine nemlendiricili duş jeli kullanabilirsiniz.

Cilt kuruluğu neden olur ? Bazı sabunlar ve deterjanların kullanımından kaynaklanabilir. Kuru cilt için duş alırken sabun yerine nemlendiricili duş jeli kullanabilirsiniz. Zararlı kimyasallar içeren deterjan ve sabunlardan uzak durmanız sağlıklı bir cilde sahip olmanız için önemlidir.
Cilt kuruluğu neden olur? Bazı sabunlar ve deterjanların kullanımından kaynaklanabilir. Kuru cilt için duş alırken sabun yerine nemlendiricili duş jeli kullanabilirsiniz. Zararlı kimyasallar içeren deterjan ve sabunlardan uzak durmanız sağlıklı bir cilde sahip olmanız için önemlidir.

4. Soğuk Havanın ya da Rüzgarın Cildinize Temas Etmesine İzin Vermeyin

Soğuk havalar cilt için oldukça kurutucu olabilir. Atkı, eldiven, bere kullanarak cildinizi kapatın böylece hava ile teması engellemiş olursunuz.

5. Bulaşık Eldiveni Kullanın

Suyla çok haşır neşir iseniz zararlı kimyasallar içeren temizlik malzemeleri ile cilt temasını engelleyin. Bunun için bulaşık eldiveni kullanmak faydalı olacaktır.

6. Sıvı Alımınızı Arttırın

Bol bol su tüketmeyi unutmayın. Sıvı tüketimine dikkat etmek ciltte kuruluk için oldukça önemlidir.

Yüzünüzdeki Cilt Kuruluğu İçin

 • Güneş kremi kullanın
 • Yüzünüzü günlük olarak yumuşak bir temizleyici ile yıkayın
 • Duş sonrası ya da yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici uygulayın
 • Su tüketin
 • Kafein kullanımını azaltın
 • Güneş ile direkt temastan kaçının
 • Yapay bronzlaşma yöntemlerinden uzak durun
 • Hava nemlendirici cihazlar kullanın
 • Sigarayı bırakın

Çevresel ve yaşam tarzı faktörleri ciltte kuruluk gelişimini tetikleyebilir. Cilt kuruluğu düzelmiyor ya da daha da kötüleşiyorsa doktorunuza ya da bir dermatoloğa görünmenizde fayda var.

Nemlendirici aloe vera maske yapımı tarifi yazımızı sitemizde bulabilirsiniz.

Bu aralar adını sık sık duyduğumuz ketojenik diyet nedir biliyor musunuz? Eğer merak ediyorsanız Ketojenik Diyet Nedir? Keto Diyeti Nedir? yazımızı okumak için lütfen yazı başlığına tıklayın!