Gestasyonel Diyabet Nedir? Gebelikte Şeker

gestasyonel diyabet kan şekeri testi
Gestasyonel Diyabet Nedir ? Gebelikte Şeker

Gestasyonel diyabet (gebelikte şeker) diyabeti olmayan bir kadında, hamilelik sırasında gelişebilen bir diyabet çeşididir. Gebelikte şeker ile başa çıkabilmek, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için önemlidir. Her yıl, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamileliklerin yaklaşık olarak %10’unda görülebilen bir durumdur.

Gestasyonel Diyabet Nedir? Gebelikte Şeker

Gebelikte şeker hamilelik esnasında ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Diyabet kan glukozu, ya da diğer adıyla kan şekeri, seviyesinin yüksek olması anlamına gelir. Yüksek kan glukozu ya da kan şekeri bebeğiniz için de sizin için de iyi değildir.

Gestasyonel diyabet tanısı genellikle hamileliğin 24. ile 28.hafta arasında konur. Gebelik diyabeti hamileliğin 24.haftası civarında başlar. Gebeliğin erken dönemlerinde başlayan yüksek şeker ise gebelikte şeker (gebelik diyabeti) yerine tip 1 diyabet ya da tip 2 diyabet şüphesi uyandırır. Gestasyonel diyabet belirtileri yoktur. Sağlık geçmişi ve yapılacak testler gestasyonel diyabet tanısı için gereklidir. Gebelikte şeker ile başa çıkabilmek sizin ve bebeğinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kan şekeri düzenlenerek bebeğin ve annenin sağlığı korunur.

Sebepleri Nelerdir?

Vücudunuzun hamilelik sırasında yeteri kadar insülin üretememesinden dolayı meydana gelir. İnsülin vücudunuzun enerji üretmesi için kan şekerinin hücrelere girmesinde kilit rolü oynayan, pankreas tarafından üretilen bir hormondur.

Hamilelik sırasında vücudunuz daha çok hormon üretir ve örneğin kilo almak gibi birtakım değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler vücudunuzdaki hücrelerin insülini daha az etkili kullanmasına sebep olur ve bu duruma insülin direnci adı verilir. İnsülin direnci vücudunuzun insüline olan ihtiyacını arttırır.

Tüm hamile kadınlarda, hamileliğin son evrelerinde kısmi insülin direnci görülebilir. Ancak bazı kadınlarda hamilelik öncesinde bile insülin direnci mevcuttur. Hamilelik bu kadınlarda halihazırda bulunan yüksek derecede insülin ihtiyacı ile başlar ve bu kadınlarda gebelikte şeker görülme riski daha fazladır.

Gestasyonel Diyabet Belirtileri

Gestasyonel diyabet belirtileri yoktur. Sağlık geçmişiniz ve herhangi bir risk faktörüne sahip olup olmamanız, doktorunuzun size gestasyonel diyabet tanısı koyması konusunda önem arz eder fakat kesinleşmesi için yine de test edilmeniz gerekecektir.

hamile kadın gebelik diyabeti
Doktorunuzun ya da diyetisyeninizin size özel hazırladığı bir sağlıklı beslenme programına uymanız gebelik diyabeti için önem arz eder.

Gebelik Diyabeti İle Alakalı Sağlık Problemleri

Kadınlarda beraberinde yüksek tansiyon riskini de getirir. Aynı zamanda bebeğinizin büyük ve kilolu olmasına ve bu nedenle sezaryen doğum yapmanıza sebep olabilir.

Annede eğer gebelik diyabeti varsa bebek aşağıdakiler için daha fazla riske sahiptir:

  • Kilolu olmak (4 kg ya da daha fazla) ve bunun sonucu olarak doğumun zorlaşması
  • Erken doğum, nefes alma ile alakalı sorunlar ve başka problemler
  • Düşük kan şekeri (düşük kan glukozu)
  • Hayatın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet gelişimi

Annenin kan şekeri doğum sonrası genellikle normale döner ancak gebelik diyabeti görülen kadınların %50’sinde, gebelik diyabeti tip 2 diyabet gelişimine ilerler. Bu riski doğum sonrası vücudunuza göre sağlıklı bir kiloya ulaşarak azaltabilirsiniz. Doğum sonrası 6. ile 12.hafta arasında ve sonrasında 1. ile 3. yıl arasında kan şekerinizin normal seviyelerde olduğundan emin olmak için doktorunuza gidip kan şekeri testi yaptırmalısınız.

Gestasyonel Diyabet Tanısı ve Testi

Bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığınızı korumak için test olmanız önemlidir.

Genellikle hamileliğin 24.haftasında gelişir, yani 24. ile 28.hafta arasında test olmanız muhtemeldir.

Eğer gebelik diyabeti için daha yüksek riske sahipseniz, doktorunuz size daha erken test uygulayabilir. Kan şekeri (kan glukozu) seviyelerinin hamileliğin erken dönemlerinde yüksek olması, gebelik diyabeti yerine tip 1 diyabet ya da tip 2 diyabet belirtisi olabilir.

Önlemler

Hamile kalmadan önce, kiloluysanız eğer düzenli egzersizler yaparak ve kilo vererek önlem alabilirsiniz.

Eğer şu an hamile iseniz, kilo vermeye çalışmayın. Bebeğinizin sağlıklı olması için çok hızlı olmayacak şekilde biraz kilo almaya ihtiyacınız olacaktır. Sağlıklı bir hamilelik için ne kadar kilo almalıyım sorusu için lütfen doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Kan şekeri (kan glukozu) seviyelerinin düzenli kontrolleri gestasyonel diyabet (gebelikte şeker) için oldukça önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite kan şekerinizin düşmesine fayda sağlayarak, gebelikte şeker ile başa çıkabilme konusunda size fayda sağlar.
Kan şekeri (kan glukozu) seviyelerinin düzenli kontrolleri gestasyonel diyabet (gebelikte şeker) için oldukça önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite kan şekerinizin düşmesine fayda sağlayarak, gebelikte şeker ile başa çıkabilme konusunda size fayda sağlar.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

Bu durum ile başa çıkmak için birçok şey yapabilirsiniz. Doğum öncesi kontrollerinizi aksatmayın ve tedavi planınızı takip edin, bunlara da dikkat etmelisiniz:

  • Kan şekeri (kan glukozu) kontrolleri – kandaki seviyelerinin sağlıklı aralıkta olduğundan emin olun.
  • Doğru zamanlarda ve doğru porsiyonlarda sağlıklı beslenin – Doktorunuz ya da diyetisyeniniz tarafından sizin için oluşturulan sağlıklı beslenme planına uyum sağlayın.
  • Fiziksel olarak aktif olun – Düzenli fiziksel aktivite kan şekerinizi düşürür ve vücudunuzun insüline daha duyarlı olmasını sağlar böylece insüline daha az ihtiyaç duyacaksınızdır. Doktorunuzla hangi fiziksel aktiviteleri yapabileceğiniz, hangilerini yapmamanız konusunda konuşmalısınız.
  • Bebeğin takibi – Doktorunuz bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini kontrol edecektir.

Sağlıklı beslenme hayatımızı ve sağlığımızı her açıdan etkiliyor. Sağlıklı beslenme konusunda Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ? Kalp Dostu Besinler ! yazımızı okumak için lütfen yazının başlığına tıklayın!

Haşimato hastalığı nedir öğrenmek isterseniz sitemizde bulabilirsiniz.