Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir? İrritabl Bağırsak

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir ? İrritabl Bağırsak Sendromu
Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir ? İrritabl Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu (irritabl bağırsak sendromu, İBS) kramp, karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi semptomlarla karakterizedir. Çoğu insan huzursuz bağırsak sendromu tedavisi olarak beslenme değişiklikleri uyguluyor ve ilaçlar kullanıyor. Stresin azalması da huzursuz bağırsak sendromu tedavisi açısından önemli bir etken. Bazı insanlar için irritabl bağırsak sendromu semptomları daha ağır olurken; İBS, kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor.

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler kramp ve ishal ya da şişkinlik ve kabızlık gibi semptomları en az 3 ay gösteriyor.

İBS rahatsız edici olabilir fakat ciddi bir hastalığa, örneğin kanser gibi, sebep olmuyor. Aynı zamanda kalın bağırsağa (kolon) kalıcı hasarlar vermiyor.

İrritabl Bağırsak Sendromu Sebepleri

İBS neden ortaya çıkıyor bilinmiyor. Aynı zamanda maalesef bilinen bir huzursuz bağırsak sendromu tedavisi yok fakat semptomları yatıştırmak ve azaltmak bazı uygulamalarla mümkün.

İrritabl Bağırsak Sendromu Kimlerde Görülüyor?

İBS doktorlar tarafından en çok tanısı konulan rahatsızlıklardan biri. Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin yaklaşık olarak %20’si İBS semptomlarını gösteriyor.

Bazı insanlarda İBS daha çok görülüyor:

 • Kadınlar
 • 50 yaşından genç insanlar (İBS genelde 35 yaşından sonra başlıyor)
 • Ailesinde İBS görülen bireyler

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Semptomlar (belirtiler) kişiden kişiye değişmekle beraber şu şekilde sıralanabilir:

 • Mide çevresinde kramp veya ağrı
 • Kabızlık – az sıklıkta ve kuru ya da sert olabilen dışkı
 • Karnınızdaki hareketlerin bitmeme hissi
 • İshal – çok sıklıkta ve yumuşak dışkı
 • Dışkıda mukus
 • Karın şişliği
 • Gaz
 • Normal porsiyonlarda bile yemek yendiğinde karında aşırı tokluk hissi ya da mide bulantısı hissi

İBS rahatsızlığı olan kadınlar menstrüel periyotlarda daha fazla semptom gösterebilirler.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi maalesef yok fakat sizi daha iyi hissettirecek birkaç şey uygulayabilirsiniz:

 • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek

Süt ve süt ürünlerinden, kafeinli içeceklerden, soda gibi karbonatlı içeceklerden, alkolden ve bazı sebze ve meyvelerden uzak durmalısınız.

Semptomları azaltmak ve rahatlamak için ise dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilirsiniz, lifli gıdalar tüketebilirsiniz (özellikle kabız için), günde 6-7 bardak su içebilirsiniz (özellikle ishal için) ve az ögün çok porsiyon yerine öğün sayınız arttırıp, porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz.

huzursuz bağırsak sendromu için lifli gıda örneği olarak elma
Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi, diğer ismiyle irritabl bağırsak sendromu (İBS), için beslenme değişiklikleri ve egzersizler uygulanabilir. Lifli gıdalar kabızlığa iyi gelir.
 • İlaç kullanmak

Psyllium gibi lif desteği ilaçlar kullanıp kabızlığa engel olabilirsiniz. İshale engel olmak için lorepamid gibi anti-diyare ilaçlar kullanabilirsiniz. Bağırsak kasılmalarını azaltmak için antispazmodik ilaçlar kullanabilirsiniz. Semptomlarınıza ek olarak ağrı ya da depresyon varsa antidepresan ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağır derecede kabızlık yaşayan kadınlar için ise FDA tarafından onaylı Lubiproston olarak bilinen ilaç kullanılabilir.

Kesinlikle doktorunuzun size kullanmanızı söylediği ilaçları kullanmalısınız. Tüm ilaçların yan etkileri vardır ve insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Yukarıda ismi geçen ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bundan bahsetmelisiniz.

 • Stresten kurtulmak

Stres, İBS belirtileri için olumsuz bir faktörüdür. Araştırmalar psikolojik terapinin, irritabl bağırsak sendromu semptomları açısından azaltıcı ya da yatıştırıcı bir etkisinin olduğunu gösteriyor.

Örneğin düzenli egzersiz yapmak stresi azaltmanın güzel bir yoludur. Aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarının iyileşmesine ve genel sağlığınıza katkıda bulunacaktır. Meditasyon, yoga ve masaj da bu konuda yardımcı olabilir.

Böbrek yetmezliğinde beslenme yazımızı okumak isterseniz lütfen yazı başlığının üzerine tıklayın!

Polikistik over sendromu nedir biliyor musunuz? Öğrenmek isterseniz, sitemizden okuyabilirsiniz.