Kasık Biti ve Kasık Biti Tedavisi

Kasık Biti ve Kasık Biti Tedavisi
Kasık Biti ve Kasık Biti Tedavisi

Kasık biti ya da yengeç biti herhangi bir hastalık taşımaz ve bulaştırmaz. Kasık bölgesinde kaşıntı (pruritus) kasık biti için en yaygın semptomdur. Diğer vücut biti çeşitleri de geçerli olduğu gibi, yoğun kaşınma hissi ve ardından gelen kaşıntı yaralara sebep olabilir ve bu durum deride ikincil bakteriyel enfeksiyona yol açabilir.

Görünen bit yumurtaları ya da hareket eden bitleri görmek ya da kasık bölgesi kıllarına tutunmuş veya daha az yaygın olmakla beraber vücudun diğer kıllı bölgelerine de tutunmuş bit (örneğin: kaşlar, kirpikler, sakal, bıyık, koltuk altı, göğüs, sırt) kasık bitinin işareti olan diğer semptomlardır.

Kasık Biti Nedir?

Kasık biti (Pthirus pubis) ya da yengeç biti başlıca insanların kasık bölgesinde ya da genital bölgesinde bulunan parazitlerdir. Kasık bitiyle tüm dünyada karşılaşılabilir ve tüm ırklarda, etnik gruplarda ve toplumun her seviyesinde görülebilir.

Kasık Biti Nasıl Görünür?

Kasık bitinin 3 formu vardır: yumurta, yavru (nymph) ve yetişkin.

Yumurta (nit): Nitler bit yumurtalarıdır. Bunları görmek zor olabilir ve kıl köküne sıkıca tutunmuşlardır. Ovaldirler ve genellikle sarı ile beyazımsı bir renkleri vardır. Yumurtadan çıkmaları yaklaşık 7-8 gün sürer.

Yavru (nymph): Nymph yumurtadan çıkan ve henüz yetişkin olmayandır. Nymph yetişkinler gibi görünür fakat daha küçüktür. Yumurtadan çıktıktan 2-3 hafta sonrasında üremeye hazır yetişkinler haline gelirler. Yaşamak için, nymph kanla beslenir.

Yetişkin: Yetişkin bir kasık bitine güçlü bir büyüteçle bakıldığında tıpkı bir yengece benzer. 6 bacaklıdır ve ön 2 bacağı çok büyük olduğundan yengecin kıskaçlarına benzer. İşte bu yüzden kasık biti “yengeç” lakabını almıştır. Sarımsı kahverengiden gri-beyaza çalan renktedirler. Kadınlarda görülen bitler genellikle erkeklerde görülenlerden daha büyüktürler. Yaşamak için kanla beslenmek zorundadırlar eğer bu gerçekleşmezse 1-2 gün içinde ölürler.

Kasık Biti Nerede Bulunur?

Genellikle genital bölge kıllarında bulunurlar fakat; bacak, koltuk altı, sakal, bıyık, kaş ve kirpik gibi kıllı vücut bölgelerinde de bazen bulunabilirler. Kafada bulunan bitler genelde saç bitidir, kasık biti değildir.

Kasık biti hayvanlara bulaşmaz veya hayvanlar bunu yaymazlar.

Kasık Bitinin Semptomları Nelerdir?

Genital bölgede kaşıntı ve gözle görülür yumurtalar ya da bit, kasık bitinin semptomlarıdır.

Bana Nereden ya da Nasıl Bulaştı?

Genellikle cinsel yolla bulaşırlar. Çocuklarda görülen kasık biti, bir cinsel istismarın işareti olabilir. Bazen de, kişisel yakın temas ya da enfekte olmuş kişinin kıyafetlerine, yatak örtülerine ya da havlularına temas etmekle de bulaşabilir. Klozete oturmakla kasık bitinin kolayca bulaşabildiği söylentisi çok çok nadirdir çünkü bit insan vücudundan uzakta yaşayamaz ve bitin ayakları klozetin oturma yeri gibi pürüzsüz yüzeylere tutunabilecek ya da bu yüzeylerde yürüyebilecek şekilde dizayn edilmemiştir.

Kasık biti ile enfekte olan kişiler diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de muayene edilmelidirler.

Kasık Biti ve Kasık Biti Tedavisi
Kıyafetlerde, yatak örtülerinde, havlularda kalan bitler ya da yumurtalar varsa, bunları öldürmek için makinede yıkayınız ve bu işlemi tedaviden 2-3 gün önce uygulayınız. Sıcak su (en az 50-60 °C) ve sıcak kurutma kullanınız.

Kasık Bitinin Tanısı Nasıl Konulur?

Kasık biti ve yumurtaları çıplak gözle görebilecek kadar büyük olabilseler de, biti ya da yumurtaları bulmak için bir büyüteçe ihtiyaç duyulabilir.

Kasık Biti İlacı

%1 permetrin içeren bir bit öldürücü losyon kullanılabilir.

Lindan şampuan bitleri öldürmek için reçete edilen bir bit şampuanıdır. Lindan ilk tedavi olarak tavsiye edilmez çünkü beyne ve sinir sisteminin geri kalan kısmına toksik etki yapabilir, bu yüzden sadece daha az riskli ilaçlarla tedavi edilemeyen kişilerde kullanılmalıdır. Lindan prematür bebeklerde, nöbet geçiren kişilerde, hamile ya da emziren kadınlarda, lindanın uygulanacağı bölgesinde yaraları olanlarda ve bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve 50 kilonun altındaki kişilerde kullanılmamalıldır.

Hem topikal olarak hem de oral olarak ivermektin bitlerin tedavisi için kullanılmaktadı ve FDA tarafından bit tedavisi için topik olarak kullanılmasına onay verilen tek ilaçtır. Oral versiyonu FDA tarafından onaylanmamıştır.

Kasık Biti Tedavisi

Bu kısımda anlatılanları lütfen kaşlarınızda ve kirpiklerinizde uygulamayınız.

 1. Enfekte bölgeyi yıkayıp, havluyla kurutunuz.
 2. Lütfen ilacın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgileri okuyunuz. Genital bölgenizdeki kıllara ve diğer enfekte olan yerlere ilacı yediriniz. İlacın size ilacın talimatlarının belirttiği süre boyunca kılların üstünde kalmasını sağlayınız. Size önerilen süre boyunca bekledikten sonra, yine ilacın talimatlarına uyarak ilacı temizleyiniz.
 3. Tedaviden sonra, çoğu yumurta kıl köklerine hala tutulu kalacaktır. Tırnaklarınızla ya da ince dişli bir fırçayla kalan yumurtaları temizleyebilirsiniz.
 4. Uygulamalardan sonra temiz kıyafetler giyiniz.
 5. Kıyafetlerde, yatak örtülerinde, havlularda kalan bitler ya da yumurtalar varsa, bunları öldürmek için makinede yıkayınız ve bu işlemi tedaviden 2-3 gün önce uygulayınız. Sıcak su (en az 50-60 °C) ve sıcak kurutma kullanınız.
 6. Yıkanamayan eşyalar kuru temizlemeye verilebilir ya da ağzı bağlı plastik poşetlerde ya da çantalarda 2 haftalığına bekletilebilir.
 7. Cinsel ilişkiye girilen partnerler uyarılmalıdır ve tedavi almaları tavsiye edilmelidir.
 8. Tedavi başarıyla tamamlanana dek, cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
 9. Eğer hala yaşayan bit bulunursa, tedavi 9-10 gün içinde tekrarlanmalıdır.
 10. Kasık bitine sahip olan hastalar diğer cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar için değerlendirilmelidir.

Kaşlar ve kirpikler için özel talimatlar:

 • Eğer çok az miktarda yaşayan bit ya da yumurtalar varsa, tırnaklarla ya da bit tarağıyla temizlenebilirler.
 • Eğer kirpikler için ek tedavi gerekirse, oftalmik uygulamalar için kullanılan petrolatum merhem (sadece reçete ile satılır) göz kapağı kenarlarına günde 2-4 kez olmak üzere 10 gün boyunca dikkatlice uygulanmalıdır. Sıradan petrolatum (örneğin Vazelin*) kullanılmamalıdır çünkü uygulandığında gözleri tahriş edebilir.

*Marka ismi kullanılması sadece tanımlama yapılmak istenmesindendir ve SAĞLIK101.COM tarafından herhangi bir reklamı ya da kullanılmasının tavsiye edilmesi söz konusu değildir.

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takip edin!

Frengi nedir öğrenmek isterseniz ilgili yazıyı sitemizde bulabilirsiniz.