Ketojenik Diyet Nedir? Keto Diyeti Nedir?

Ketojenik Diyet Nedir ? Keto Diyeti
Ketojenik Diyet Nedir ? Keto Diyeti

Ketojenik diyet (kısacası, keto diyeti) düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı beslenme içeren ve birçok fayda sağlayan bir diyettir.

Doğrusunu söylemek gerekirse üzerinde yapılan birçok bilimsel çalışma da bu diyetin kilo vermeye yardımcı olduğunu ve sağlığınız için yararlı olduğunu gösteriyor.

Ketojenik diyet birçok faydasının yanında diyabete, kansere, epilepsiye ve Alzheimer hastalığına iyi gelebiliyor.

Ketojenik diyet listesi haftalık beslenme programına ihtiyacınız varsa fikir vermesi için ketojenik diyet listesi için hazırladığımız ketojenik diyet listesi haftalık beslenme programı tablosuna sitemizden ulaşabilirsiniz.

Keto Diyeti Nedir?

Keto diyeti çok düşük karbonhidrat, yüksek yağ içeren ve Atkins, düşük karbonhidrat diyetler gibi diyetlerle birçok benzerlik gösteren bir diyettir.

Karbonhidrat tüketimini en aza indirmeyi ve bunun yerine yağ alımını hedefler. Karbonhidrat tüketimini azaltmak, vücudunuzu “ketozis ya da ketosis” olarak adlandırdığımız metabolik duruma sokar.

Bu durum gerçekleştiğinde, vücudunuz enerji için yağ yakmaya başlar. Aynı zamanda karaciğerdeki yağı da ketona çevirerek, beyin için de enerji sağlar.

Karbonhidrat alımı azaltılarak ve yağ alımı arttırılarak vücudun enerji için yağ yakması hedeflenir. Bu durum kilo verme konusu için de avantajlıdır.
Karbonhidrat alımı azaltılarak ve yağ alımı arttırılarak vücudun enerji için yağ yakması hedeflenir. Bu durum kilo verme konusu için de avantajlıdır.

Diyet kan şekerinizde ve insülin seviyelerinizde büyük düşüşlere yol açabilir. Bu durumun ve artan ketonların sağlığa pek çok faydaları vardır.

Ketojenik Diyet Çeşitleri

Keto diyet versiyonları:

 • Standart: Çok düşük karbonhidrat, orta protein, yüksek yağ. Bu diyet yaklaşık %75 yağ, %20 protein ve sadece %5 karbonhidrat içerir.
 • Siklik ya da Periyodik: Bu diyet türü ise keto diyeti günlerinin ardından yüksek karbonhidrat ile beslenmeyi hedefler, örneğin 5-6 gün ketojenik beslenme diyeti sonrası 1-2 günlüğüne yüksek karbonhidratla beslenmek gibi.
 • Hedef içeren: Bu diyet türü diyet listenize, sadece egzersiz ya da spor yaptığınız zamanlarda karbonhidrat eklemenize izin verir.
 • Yüksek proteinli: Standart ketojenik diyete oldukça benzer fakat daha fazla protein içerir. Bu oran yaklaşık olarak %60 yağ, %35 protein ve %5 karbonhidrattan ibarettir.

Fakat, sadece standart ve yüksek proteinli keto diyeti üzerinde yoğun bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Siklik (periyodik) ya da hedef içeren keto diyeti daha dikkat gerektiren versiyonlardır ve genellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler veya atletler tarafından uygulanır.

Bu içerik genel olarak standart keto diyeti üzerinde yoğunlaşacaktır fakat söyleyeceklerimizin çoğu diğer ketojenik diyet çeşitleri için de geçerli olacaktır.

Kilo Vermenizi Sağlar

Aslında, araştırmalar ketojenik diyetin, sık sık tavsiye edilen düşük yağlı diyetten daha faydalı olduğunu gösteriyor. Dahası keto diyeti açlık hissetmenize sebep olmaz, kalori saymanızı gerektirmez ya da sıkı bir beslenme takibi yapmanızı gerektirmez.

Kilo verme konusunda ve hastalıkların önlenmesi için etkili yollardan biridir.
Kilo verme konusunda ve hastalıkların önlenmesi için etkili yollardan biridir.

Ketojenik diyet kilo verme konusunda, düşük yağlı ve yıllardır tavsiye edilen diyetlerden çok daha başarılı olduğunu yapılan birçok çalışmayla bizlere kanıtlıyor. Burada artan protein tüketimi ve artan ketonlar, azalan şeker seviyeleri ve gelişmiş insülin hassasiyeti ana rolü üstleniyor.

Prediyabet ve Diyabet İçin Keto Diyeti

Diyabet (şeker hastalığı), artan şeker seviyesi ve bozulmuş insülin fonksiyonları ile karakterizedir. Ketojenik diyet kilo vermenizi sağlar ve kilo vermek ise tip 2 diyabet, prediyabet ve metabolik sendrom ile doğrudan ilişkilidir.

Diyet birçok faydasının yanında kan şekerinizin düzenlenmesinde de faydalı olacaktır.
Diyet birçok faydasının yanında kan şekerinizin düzenlenmesinde de faydalı olacaktır.

Keto diyeti insülin hassasiyetini iyileştirir ve fazla yağdan kurtulmanızı sağlar, bunlar tip 2 diyabet hastaları ya da prediyabet hastaları için en önemli konulardandır.

Ketojenik Diyet Faydaları

Bu diyet aslında epilepsi gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde araç olarak kullanılmak üzere ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalar ketojenik diyetin çeşitli sağlık problemlerine de fayda sağladığını gösteriyor:

 • Kalp hastalıkları: Ketojenik diyet vücuttaki yağı azaltır, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltir, kan basıncına ve kan şekerine faydalı gelir.
 • Kanser: Tümör gelişimini yavaşlatmak için ve bazı kanser çeşitlerini tedavi etmek için günümüzde keto diyeti kullanılabiliyor.
 • Alzheimer hastalığı: Keto diyet Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabilir ve hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir.
 • Epilepsi: Araştırmalar diyetin epilepsi nöbetlerinde ciddi azalmalara sebep olabileceğini göstermiştir.
 • Parkinson hastalığı: Bir çalışma keto diyetin Parkinson hastalığına iyi geldiğini söylüyor.
 • Polikistik over sendromu: Diyet insülin seviyelerinin azalmasına sebep oluyor, azalan insülin seviyeleri ise polikistik over sendromunun önlenmesinde başrolü oynuyor.
 • Beyin yaralanmaları: Hayvanlar üzerine yapılan bazı çalışmalar beyin hasarından sonra iyileşmeye yardım ettiğini gösteriyor.
 • Sivilce: İnsülin seviyelerini azaltıyor ve daha az şeker tüketmek veya işlenmiş hazır gıdaların tüketiminin azalması sivilcelerin oluşumunun engellenmesine yardımcı oluyor.

Fakat her ne kadar yapılan birçok çalışma mevcut olsa da bu alanların çoğunda yapılan araştırmalar bizleri henüz kesin bir sonuca ulaştırmaz.

Kalbe iyi gelen yiyecekler yazımızı okumak için lütfen yazı başlığına tıklayın!