Komedon Nedir? Siyah Nokta, Beyaz Nokta Tedavisi

komedon nedir sivilceli bir yüz
Komedon Nedir? Siyah Nokta, Beyaz Nokta Tedavisi

Komedon nedir, türleri, belirtileri ve tedavisi nasıldır bu yazımızda açıklıyoruz. Komedonlar, sivilce veya siyah noktalara neden olan tıkanmış gözeneklerdir. Bu süreç, artan hormon seviyelerine artan yağ üretimi eşlik ettiğinde ergenlerde daha sık görülür. Tıkalı gözenekler, kıl folikülünde, enfekte olarak ya da iltihaplanarak sivilceye neden olabilecek yağ birikimine yol açar.

Komedon Nedir? Neden Oluşur?

Yetişkin komedonlara, vücudun hormon seviyeleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilen steroid tedavileri gibi hormonları bozan ilaçların ve diğer ilaçların neden olduğu hormonal dengesizlikler neden olur.

Premenstrüel sendrom (PMS) ve sigara kullanımı komedonları tetikleyebilir. Bazı cilt ve saç ürünleri gözenekleri tıkayabilir ve cildi daha da kötüleştirebilir. Sivilce sıkılması, aşındıracak seviyede yıkama veya lazer tedavileri gibi meydana gelebilen yaralanmar nedeniyle folikülün kopması komedonlara neden olabilir.

Diğer faktörler arasında deri hücrelerindeki erkek seks hormonu 5-testosteronun (DHT) aşırı aktivitesi, sebumdan akne bakterileri tarafından yapılan serbest yağ asitleri ve büyük miktarlarda süt ürünleri, şeker ve yağ içeren bir beslenme alışkanlığı yer alır.

Komedon Türleri

Açık Komedon Nedir?

Açık komedonlar, siyah noktalar olma eğilimindedir, en çok görülen türdür.

Kapalı Komedon Nedir?

Kapalı komedonlar, genellikle bir beyaz nokta olarak tanımladığınız şeydir. Yüzey altında irin oluştuğunda katman kapanır.

Aralarındaki Fark

Açık komedon ile kapalı komedonun arasındaki en önemli fark, açık komedon ile oynanmadığı sürece inflamatuvar lezyonlara yol açmaz. Kapalı komedonun ise bunlara neden olabilir.

Belirtileri

Komedon nedir sorusuna cevap olarak cilde sert bir doku veren küçük beyaz, koyu veya ten rengi yumrulardır diyebiliriz. Bunları cilt gözeneklerinin açıklığında bulabilirsiniz. Genellikle ortada sağlam bir çekirdek bulunur. En sık yüz, boyun, göğüs ve sırtta görülürler. Papüllerin (sivilce) miktarına ve şişmesine bağlı olarak akne olarak sınıflandırılırlar.

Birkaç şekilde görünebilirler örneğin: Siyah noktanın ucu açıktır ve sivilce cilt tarafından kapatılmıştır. Siyah noktadaki siyah madde kir değil melanindir (hücreler tarafından üretilen bir pigment). Sivilce, folikül tamamen tıkandığında üretilir.

Ne Yapabilirim?

Cildin yıkanması ve temizlenmesi sırasında komedonlar kötüleşerek enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olabilir. Lezyonlara dokunmayın veya baskı uygulamayın. Gözenekleri tıkamayan, komedojenik olmayan olarak etiketlenmiş yumuşak sabunlar ve ürünler kullanın. Sivilceleri sıkmak cilde zarar verebilir ve enfeksiyona yatkınlığı artırabilir.

bir gence ait sivilceli yüz
Komedon nedir, kimlerde daha sık görülür? Gençlerde yağ üretimin fazla olduğu durumlarda daha sık görülür.

Tıbbi Yardım Almalı Mıyım?

Birçok genç yağlı ciltten muzdariptir ve sebum üretiminin tüm aralıkları aştığı en aşırı vakaların bazılarında, daha şiddetli akne türlerinden bazılarını görebiliriz. Erken yaşta ve akne ilk ortaya çıktığında bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Bu, akne ve buna bağlı cilt sorunlarının neden olabileceği gereksiz yara izi riskini azaltabilir.

Tedavisi

Lazer tedavisi komedonları azaltabilir. Daha büyük olanlar (> 1 mm) cerrahi olarak çıkarılabilir. Bununla birlikte, akneyi tedavi edebilen retinoidler gibi birçok yaygın akne ilacı vardır.