Konjestif Kalp Yetmezliği ve Kalp Yetmezliği Tedavisi

konjestif kalp yetmezliği ekg
Konjestif Kalp Yetmezliği ve Kalp Yetmezliği Tedavisi

Konjestif kalp yetmezliği (kronik kalp yetmezliği) ya da daha sık kullanılan adıyla kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyacı gereğince olan kanı pompalayabilmek için yetersiz kalmasıdır. Bazı durumlarda kalp kanı pompalamak için yeteri kadar kanla dolmamıştır. Bazı durumlarda ise kanı pompalayabilmek için gerekli güce sahip değildir.

Kalp yetmezliği terimi kalbinizin çalışmayı durdurduğu ya da durdurmak üzere olduğu anlamına gelmez. Fakat yine de konjestif kalp yetmezliği tıbbi tedavi gerektiren ciddi bir durumdur.

Konjestif Kalp Yetmezliği

Konjestif kalp yetmezliği ya da kronik kalp yetmezliği zamanla kalbin pompalayabilme eyleminin güçsüzleşmesi ile ortaya çıkar. Sadece kalbin sağ tarafını etkileyebilir (sağ kalp yetmezliği) ya da kalbin iki tarafını da etkileyebilir. Genellikle kalbin iki tarafı da etkilenir.

Sağ kalp yetmezliği, kalbin akciğerlere oksijen almak için yeteri kadar kan pompalayamamasıdır. Sol kalp yetmezliği, kalbin vücudun geri kalan kısmına oksijen bakımından zengin yeterli miktarda kanı pompalayamamasıdır.

Sağ kalp yetmezliği ayaklarda (kalp yetmeliği ayak şişmesi), ayak bileklerinde, bacaklarda karaciğerde, karında ve boyun toplardamarlarında sıvı birikmesine sebep olabilir. Sağ kalp yetmezliği ve sol kalp yetmezliği aynı zamanda bitkinliğe, yorgunluğa ve nefes darlığına sebep olabilir.

Akut Kalp Yetmezliği

Akut kalp yetmezliği kabaca, kalp yetmezliği belirtileri ve bulgularının bir anda yeni olarak ortaya çıkmasıdır. Akut kalp yetmezliği tanısı, hastalar akut olarak yani bir anda kalp yetmezliği bulgu ve semptomlarıyla geldiğinde konur.

Genellikle hayati risk taşır,hastane müdahalesi gereklidir, ve ilk yardım büyük oranda fazla sıvı tutulumuna ve hemodinamik bozulmaya yöneliktir.

Bu terim, ilk defa yeni olarak kalp yetmezliği semptomları ve bulguları gösterenleri (akut kalp yetmezliği) de, halihazırda kalple ilgili sorunları bulunanları (akut dekompanse kalp yetmezliği) da kapsar.

Akut dekompanse kalp yetmezliği durumu ise, hasta muayeneye geldiğinde halihazırda ödem ve sıvı tutulumu ile karakterizedir.

Kronik Kalp Yetmezliği

Kronik kalp yetmezliği de, konjestif kalp yetmezliği de kalp yetmezliği teriminin kullanılan diğer isimleridir. Kronik kalp yetmezliği ; kalbin pompalama gücünün zamanla, kronik bir biçimde kötüleşmesidir.

Dekompanse Kalp Yetmezliği

Dekompanse kalp yetmezliği, halihazırda kalp yetmezliği tanısı konan hastaların belirtilerinin ve bulgularının zamanla artması şeklinde ya da bir anda akut şekilde ortaya çıkabilir.

Dekompanse kalp yetmezliği için nefes darlığı en önemli semptomlardandır. Fakat nefes darlığı, dekompanse kalp yetmezliği demek için yeterli değildir ve başka hastalıklarda da görülebilir. Gece öksürmek, bacak ödemi, patolojik akciğer sesleri için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Konjestif Kalp Yetmezliği Belirtileri

En sık görülen kalp yetmezliği belirtileri :

  • Nefes darlığı, nefes almada güçlük
  • Bitkinlik ve yorgunluk
  • Ödem (ayak şişmesi, ayak bileği, bacak, karın, boyun damarları)

Konjestif Kalp Yetmezliği Sebepleri

  • İskemik kalp hastalığı
  • Diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Diğer kalp rahatsızlıkları
  • Farklı faktörler

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği oldukça sık görülen bir durumdur. Semptomlar ya da tedaviler değişkenlik gösterse de, çocuklarda da yetişkinlerde de bu durum ile karşılaşılabilir. Kalp yetmezliği ilaçları genellikle sıvı tutulumunu ve hemodinamik bozulmayı düzenlemeye yöneliktir.

Henüz, konjestif kalp yetmezliği için bir çözüm yoktur. Fakat, ilaçlar (kalp yetmezliği ilaçları) ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi kalp yetmezliği tedavisi uygulamaları hastaların daha uzun yaşamasına ve daha aktif bir hayata sahip olmasına yardımcı olabilir. Kalp yetmezliğini ve komplikasyonlarını tedavi etmeye yönelik araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

Kalbe iyi gelen yiyecekler yazımızı sitemizde bulabilirsiniz. Ketojenik diyet beslenme programına sitemizden ulaşabilirsiniz.