Morbid Obezite ve Morbid Obez Nedir?

Morbid Obezite ve Morbid Obez Nedir ?
Morbid Obezite ve Morbid Obez Nedir ?

Morbid obezite, kişinin nefes almak ya da yürümek gibi temel fiziksel fonksiyonlarını etkileyebilen ciddi bir sağlık problemidir. Uzun vadede, morbid obez bir birey için daha kısa yaşam beklentisi ve diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, reflü, safra taşı, osteoartrit (kireçlenme), kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklar için daha yüksek risk anlamına gelebilir.

Morbid Obezite

Vücut Kitle İndeksi değerlendirilerek tanısı konulur. Vücut Kitle İndeksi kişinin boyunun kilosuna oranı ile belirlenir. Normal bir Vücut Kitle İndeksi 20-25 aralığındadır. Kişi eğer ideal kilosundan yaklaşık olarak 45 kilo fazla bir kiloya sahipse, Vücut Kitle İndeksi değeri 40 ya da daha fazla ise ve obezite ile ilgili sağlık problemleri yaşıyorsa (örneğin yüksek tansiyon veya diyabet gibi) , kişiye tanı konulur.

Morbid Obez Nedir? Sebepleri

Morbid obez nedir, sebepleri nelerdir sorusunun cevapları birden fazladır ve komplekstir. Geleneksel inanışa göre sadece çok fazla yemek yemenin bir sonucu değildir. Araştırmalar çoğu ciddi vakada, morbid obezitenin altta yatan sebeplerinin genetik, çevresel ve sosyal faktörler olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalar, hastalığın ortaya çıkışıyla diyet ve egzersiz programları gibi yapılacak şeylerin; uzun vadede iyileşmeye sadece sınırlı bir şekilde katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

Morbid Obez Nedir? Bireyler Neler Yapmalıdır?

Morbid obez nedir? Bireyler neler yapmalıdır? Eğer morbid obez iseniz, bunları aklınızdan çıkarmamalısınız:

  • Bu durum bir güçsüzlüğün, tembelliğin ya da oburluğun işareti değildir. Ciddi tıbbi sonuçlara sebep olabilecek ciddi bir tıbbi durumdur. Günümüzde yapılan çalışmalar kilonuzu pek çok faktörün bir arada etkilediğini gösteriyor. Bu faktörler arasına aile geçmişiniz, çocuk ya da yetişkin olarak yeme alışkanlıklarınız, hormonlarınız ve psikolojik faktörler de dahildir.
  • Yalnız değilsiniz. Centers for Disease Control’a göre Amerikalıların yaklaşık olarak %65’i çok kilolu ve yaklaşık olarak %33’ü obez olarak kayıtlardadır.
  • Her zaman için umut vardır. Hastalğın tıbbi sonuçlarını engellemek ve bireyleri korumak için morbid obez bireylere yardım edebilecek pek çok yardım kaynağı mevcuttur.

Zayıflama ameliyatı morbid obezitenin diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, eklem ağrısı ve yüksek kolesterol gibi bazı ciddi komplikasyonlarında çözüme ulaştırıcı ya da iyileştirici etkiye sahip olabilir.

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takip edin!

Böbrek yetmezliğinde beslenme nasıl olmalı? İlgili yazıyı sitemizde bulabilirsiniz.