Saç Kaşıntısı ve Dökülmesi | Kepek, Yanma, Acı

saç kaşıntısı ve dökülmesi
Saç Kaşıntısı ve Dökülmesi | Kepek, Yanma, Acı

Başta kaşıntı hissi ve kafa derisinde rahatsızlık veya yanma hissi, makroskopik düzeyde görülebilen bir döküntü ile de ilişkilendirilebilir. Saç kaşıntısı ve dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilen yaygın bir semptomdur.

Kaşınmaya neden olan ve bazen acının eşlik ettiği kafa derisinin bu yaygın tahriş algısı, çok farklı nedenlere sahip olabilir ve erken bir saç dökülmesi için önceden bir sinyal olabileceği veya eşlik edebileceği için hafife alınmamalıdır. Kafa derisini aşırı bir şekilde kaşımak, kafa derisiyle temas eden patojenlerin (bakteri, mantar vb.) girişinin neden olduğu ikincil enfeksiyonların başlamasını da teşvik edebilir.

Baştaki kaşıntı, buna bağlı diğer kafa derisi problemleri ile birlikte kendini gösterir. Saç kaşıntısı ve dökülmesi ile beraber aşağıdakiler de görülebilir:

 • Lokalize yanma
 • Deri döküntüsü ve kızarıklık
 • Sivilce
 • Kafa derisinde yuvarlak küçük parazitler (örneğin bitler)

Baş ve Kafa Derisi Kaşıntısının Nedenleri

Kozmetik ve şampuanlardaki kimyasalların neden olabileceği tüm alerjileri veya birçok şehirdeki hava kirliliğinin oynadığı rolü dikkate alırsak, cilt kaşıntısının tüm olası nedenlerini listelemek neredeyse imkansızdır.

Kaşıntı nedenleri:

Göz önünde bulundurulması gereken diğer kaşıntı nedenleri şunlardır:

 • Atopik dermatit
 • Egzama
 • Pediküloz
 • Uyuz

Kepek

Kepek veya kafa derisi dökülmesi, baş kaşıntısının en yaygın nedenlerinden biridir. Kaşıntı, kafa derisinin kepeğe neden olan tahriş edici maddelere maruz kaldığının bir işaretidir. Kısaca kaşıntı, tahrişe verilen bir tepkidir. Bununla birlikte, aşağıdakiler arasında bir ayrım yapılmalıdır:

Büyük Kepek

Pullar omuzlara düşmez ancak fazla sebum tarafından tutulan yağlı cilde yapışık kalır. Bu durumda meydana gelen kaşıntı büyüktür ve özellikle aşırı kaşınma sonucu ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Yağlı kepek ve zamanla oluşan kaşıntı, erken saç dökülmesini vurgulayabilir ve göz ardı edilmemelidir.

Kuru Kepek

Kafa derisi kuru ve susuzdur ve hücreler ayrılır. Aşırı kaşıntı yoktur ve genellikle saç dökülmesi bile yoktur, ancak hoş olmayan bir görüntüye sebep olabilir.

Kuru Saç Derisi

Asteatoz ya da asteatosis olarak da bilinir, kafa derisindeki su ve/veya yağ eksikliğinden kaynaklanır. Özellikle havada bulunan ısı, soğuk veya kirlilik nedeniyle kendini gösterir. Saça sağlıklı büyüme için ideal ortamı sağlamaya yarayan normal hidrolipidik dengenin bir değişikliğidir. Bazen kuru kepeğe yol açan kuru saç derisi, deride hafif bir kaşıntı hissi yaratabilir ve bu da kaşınmaya yol açar. Acı ve yanma genellikle yoktur ve kuru cilt, saç dökülmesi için önemli olmayabilir.

Sebore

Saç kaşıntısı ve dökülmesi için bir neden olabilir. Kafa derisinde biriken sebum fazlalığı cildin “nefes almasına” izin vermez ve rahatsız edici kaşıntı hissini artırır. Kendini esas olarak her yaşta yağlı cildi ve saçı olan kişilerde gösterir ve araştırmalara göre psişik veya fiziksel stres, genetik ve hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır. Sebore varlığında kafa derisi acısı da oldukça sık görülür ve olası seboreik alopesinin bir belirtisidir.

Seboreik Dermatit

Olası kızarıklıkla (eritem) ciltte iltihaplanma ve tahrişe neden olan aşırı (veya bozulmuş) sebumun neden olduğu egzama türüdür. Şiddetli kaşınmaya neden olabilir ve bunu yaparken folikülite neden olabilir. Saç dökülmesi seboreik dermatitin doğrudan bir nedeni değildir ancak aşırı sebum ile bu süreç hızlanır. Bu durumlarda doğal ürünler kullanmak faydalı olabilir.

Başın Psoriyazisi (Sedef Hastalığı)

Sedef hastalığı, deri tahrişine ve beyazımsı plak veya pul oluşumuna neden olan kalıtsal bir hastalıktır. Normalde kaşıntı eşlik etmez ve saç dökülmesine neden olmaz.

Saçkıran

Saç kaşıntısı ve dökülmesi sebeplerinden biridir. Saçkıran (tinea capitis) terimi, saçın bir mantar tarafından saldırıya maruz kaldığını ifade eder. Saçkıran bir mantar enfeksiyonudur ve bir veya daha fazla eritemli ve pul pul yamalar ile ortaya çıkar. Kaşıntı güçlüdür ve saç dökülmesiyle birlikte acı ve yanma hissi ile ilişkilidir.

Alerji

Bazen gıda tahammülsüzlüğü ve alerjiler kaşıntının sebebidir. Örneğin boyalar ve renk değişimleri gibi kimyasal işlemler, kaşıntı gibi kafa derimizde “istenmeyen etkilere” sahip olabilen mekanik eylemlerdir.

Örneğin saç boyalarında bulunan maddeler kafa derisini tahriş ederek rahatsız edici bir kaşıntı hissine neden olabilir. Bu gibi durumlarda hassas ve dengeleyici saç ürünlerinin kullanılması sorunun çözümüne önemli katkı sağlayabilir.

Saç Kaşıntısı ve Dökülmesi

Saç kaşıntısı ve dökülmesi arasında sistematik bir ilişki yoktur. Her şey kaşıntıya neden olan faktörlere bağlıdır: sedef hastalığı, dermatit, kuru kepek veya folikülit saç dökülmesinin doğrudan bir nedeni değildir.

Aşırı yağ salgılanması veya bozulmuş sebum üretimi hem başın kaşıntısının başlangıcı hem de saç dökülmesi sürecinin bir hızlandırıcısı olarak belirleyici bir faktördür. Araştırmaların 5-alfa redüktaz enziminin hiperaktivitesinin hem aşırı sebum üretiminin (sebore) hem de kalıtsal saç dökülmesinin (androgenetik alopesi) kaynağında olduğunu göstermesi tesadüf değildir.

Kaşıntı ve Saç Diplerinde Yanma veya Acı

Kaşıntı ve kafa derisi acısı (trichodynia) ile saç dökülmesi arasında benzer bir ilişki yoktur. Saçkıran veya folikülit gibi hastalıklarda, örneğin, iki semptom aynı anda ortaya çıkar, diğer durumlarda kaşıntı ve acı cilt durumuna ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Örneğin kepeğe cilt acısı ya da cilt yanması yerine daha çok kaşıntı eşlik eder; sebore, bireylere göre büyük ölçüde değişebilen bir dereceye kadar kaşıntı ve acıya neden olur; sedef hastalığında acı nadirdir, ancak aşırı durumlarda da çok şiddetli olabilir.

Kirli Saç ve Kaşıntı

Yıkamalar arasında çok zaman geçtiğinde, fazla sebum kalıntısı kafa derisinde kalarak tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir. Ek olarak, kaşınmak kafa derisine ve saç köklerine zarar vererek kepeğe neden olabilir.

Saç kaşıntısı ve dökülmesi için izlenebilecek bazı ipuçları:

 • Her yıkamadan sonra saçınızı iyice kurulayın. Suyun kendi kendine buharlaşması cildi kurutabilir ve can sıkıcı bir kaşıntıya neden olabilir.
 • Kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edin. Cildimizin bazı kimyasal maddelere aşırı duyarlılık geliştirip, temasa dayanamaması mümkündür.
 • Stresten kaçının. Stres ile kaşıntı ya da saç dökülmesi arasında net bir ilişki vardır: Daha sakin bir yaşam, bu rahatsızlıkları azaltmaya kesinlikle yardımcı olacaktır.
 • Su içmeyi ihmal etmeyin. Kaşıntı, cildin aşırı kuruluğundan kaynaklanıyorsa, cildinizin ve saç derisinin de fayda sağlaması için vücudunuzu daha iyi nemlendirmeniz gerekir.

Saç Dökülmesi

Kafa derisini kurutan ve bazen kepeğe neden olan çok agresif şampuanlar veya kafa derisini tahriş ederek kaşıntı hissi veren ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Saç kaşıntısı ve dökülmesi için cildinize uygun ürünler kullanmak önemlidir.

Kaşıntının yanlış hijyen veya kozmetik alışkanlıklardan kaynaklandığı durumlar haricindeki bir durumda, kaşıntıyı ortadan kaldırmak için onu üreten fenomeni ortadan kaldırmak gerekir. Bu nedenle sebore, kepek, dermatit gibi durumlar olup olmadığına bağlı olarak da, anormalliği ortadan kaldırabilecek hedefe yönelik trikolojik tedavilere başvurmak gerekecektir.

Kaşıntının kafa derisi sağlığı sorununa işaret eden bir semptom olduğunu ve erken saç dökülmesi için bir ön sinyal veya dökülmeye eşlik edebileceğini anlamak önemlidir. Bu nedenle önemli olan sadece rahatsız edici kaşıntı hissi için geçici bir çare bulmak değil, aynı zamanda kafa derisi ve saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Başın periyodik veya sürekli kaşınması durumunda, saç kaşıntısı ve dökülmesi için profesyonel bir yardım almanız tavsiye edilir. Kafa derisinin kaşınması, acı ve saç dökülmesi, hedefe yönelik müdahaleler ve hedefe yönelik trikolojik çözümler gerektirir; amatörlük ya da profesyonel olmayan destekler veya tedaviler kesinlikle tatmin edici sonuçlara yol açmaz.