Saç Uzatmak İçin Protein ve Amino Asitler

saç uzatmak için protein ve aminoasit uzun saç
Saç Uzatmak İçin Protein ve Amino Asitler | Saç Uzaması İçin Beslenme

Birçok insan saç uzatmak için hangi proteinlerin en uygun olduğunu soruyor. Saç dökülmesi yaşayan kişiler genellikle tedavi rejimlerinin bir parçası olarak protein ve amino asit takviyelerine yönelirler. Protein eksikliğinin saç dökülmesinin birincil nedeni olması nadir olsa da, saç uzatmak istiyorsanız ekstra protein veya amino asit takviyesi almanın bir zararı yoktur. Kan testi yaparsanız, serum toplam proteini litre başına 60-80 gram olmalıdır. Bundan daha azı, protein alımıyla ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Saç uzatmak için şu anda mevcut olan bazı protein takviyelerini toz protein takviyeleri veya sıvı protein takviyeleri olarak alabilirsiniz. Soya fasulyesi proteininin saç uzaması için iyi olduğu kabul edilir ancak fazla almamaya özen göstermelisiniz, aksi takdirde bazı olumsuz etkileri olabilir.

Amino Asitler ve Proteinler

Saç uzatmak için proteinler oldukça önemlidir. Protein, vücuttaki tüm hücrelerin temel yapısal bileşeni olarak görev yapar ve enzimler, zarlarda bulunarak, taşıyıcılar ve bazı hormonlar olarak işlev görür. Sindirim ve emilim sırasında, beslenme ile alınan proteinler, yapısal proteinlerin oluşumu için yapı blokları görevi gören amino asitlere bölünürler ve enzimler ve hormonların öncüleri gibi işlevsel bileşiklerin yapımında kullanılırlar.

Saç Uzatmak İçin Proteinler

Bazı amino asitler vücut tarafından sentezlenmezler; bu nedenle saç uzaması için bu amino asitleri almak istiyorsanız, bunların beslenme ile alınması gerekir. Amino asitler: Fenilalanin, Valin, Triptofan, Treonin, İzolösin, Metiyonin, Histidin Arginin, Lizin ve Lösin esansiyel amino asitler olarak kabul edilirler. Ancak, bazı amino asitler diğerlerinden üretilebildiğinden, gerekli olan ve olmayan amino asitler arasındaki ayrım çok net değildir. Örneğin, sülfür içeren amino asitler, metiyonin ve homosistein birbirine dönüştürülebilir, ancak hiçbiri insanlarda de novo yani sıfırdan sentezlenemez. Benzer şekilde, sistein homosisteinden sentezlenebilir, ancak başka türlü olamaz. Bu nedenle, kolaylık olması açısından, kükürt içeren amino asitler bazen besinsel olarak eşdeğer amino asitlerden oluşan tek bir havuz olarak kabul edilir.

Saç kökleri, saç uzaması için kan dolaşımı yoluyla sürekli bir amino asit tedariğine ihtiyaç duyar. Saç kökleri vücutta en hızlı büyüyen ve bölünen hücrelerden bazılarını içerir, bu nedenle enerji, vitamin, mineral ve amino asit tüketimi yüksektir. Amino asitler eksikse, özellikle yukarıda listelenen temel amino asitler, saç folikülleri daha az saç fiberi üretebilir çünkü saç uzaması için gerekli bileşenler yeterince vücuda alınmamıştır.

Amino Asitlerin Faydaları

Amino asit eksikliği çok alışılmadık bir durumdur ve çoğunlukla takviye gerekli değildir. Bununla birlikte, herkes gerekli tüm amino asitleri sağlayan sağlıklı ve dengeli bir diyete sahip olduğundan emin olmalıdır. Pek çok amino asit vardır, ancak temel amino asitler olarak bilinen dokuz amino asit diyette sağlanmalıdır ve bunlar hem saç hem de vücudun diğer işlevleri için gerekli olan vazgeçilmez amino asitlerdir. Vücut, dokuz temel amino asit ve karbonhidrat öncüllerinden belirli yapıları sentezlemek için gereken diğer 11 amino asidi kendisi yapabilir.

Protein Takviyeleri

Et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi hayvansal kaynaklardan elde edilen proteinler, gerekli 9 amino asidin tamamını yeterli miktarda sağlar ve bu nedenle “tam protein” olarak kabul edilir. Bitkiler, baklagiller, tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve sebzelerden elde edilen proteinler, vazgeçilmez amino asitlerin bir veya daha fazlasında eksik olma eğilimindedir ve “eksik proteinler” olarak adlandırılır. Vejetaryen ve vegan diyetleri yeterli protein içerebilir, ancak bu diyetleri izleyen kişiler, yedikleri protein türüne dikkat etmezlerse tüm temel amino asitleri alamayabilir. Toplam protein içeriği açısından yeterli vegan diyetleri, farklı zorunlu amino asitlerden yoksun eksik protein kaynaklarını birleştirerek “tamamlanabilir”.

Saç Uzaması İçin Amino Asit İşlevi

Saç fiberi üretimi açısından ya da saç uzatmak için en önemli amino asitlerden biri sisteindir. Saçta en yaygın amino asit sisteindir ve sülfür molekülleri içerdiğinden dolayı saç uzaması için özellikle önemlidir. Bir keratin protein zincirinin parçası olarak, bu kükürt molekülleri, disülfür bağları oluşturmak için birbirleriyle çapraz bağlanır. Bu kimyasal bağlar saça güç veren şeydir. Bu nedenle saç için alınan en popüler amino asit takviyesi sisteindir.

Proteinlerin yanı sıra, besleyici diyet vitamin takviyeleri ve güvenli bitki takviyeleri saç uzatmak için en iyi diyet takviyeleridir. Her konuda olduğu gibi saç uzaması için de beslenmenize dikkat etmelisiniz. Saç uzatmak için gerekli besinleri yeterince tükettiğinizden emin olmalısınız.

Saç uzatmak için maske olarak da kullanabileceğiniz 9 Harika Hindistan Cevizi Yağı Maske Tarifi yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayın!

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM‘u takipte kalın!