Tırnak Morarması Neden Olur? El ve Ayak

tırnak morarması neden olur el
Tırnak Morarması Neden Olur? El ve Ayak | Nasıl Geçer?

Tırnak morarması ya da subungual hematom, tırnaklarınızın altında oluşan kanamadır. Tırnak morarması neden olur, tırnak morarması nasıl geçer, tırnak morarması nedenleri sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Morarması Nedir?

Tırnak morarması, kan damarlarından kanın çıkışını ve tırnak plağı ile dayandığı yatak arasındaki boşlukta kanın birikmesi ile meydana gelir.

Subungual hematom; özellikle sporcular, futbolcular, koşucular olmak üzere farklı uzmanlık alanlarından sporcularda yaygındır. Kısacası, ayak parmaklarının tırnağının ayakkabının ayak parmağına sürekli sürtünmesine neden olan tüm aktiviteler, tırnak morarması neden olur sorusunun cevabı olabilir.

Tırnak morarması, benzer görünümle sonuçlanabilecek diğer hastalıklardan ayırt edilmelidir. Bu nedenler, iyi bir teşhis koyulmasını ve hastayı her an uygun tedavi konusunda yönlendirmek için bir uzmanın görüşünü gerekli kılar.

Tırnak Altında Kan Toplanması

Subungual bölgede kan birikmesi, ekstravaze kanın pıhtılaşması sonucu hematom oluşturur, bu da pıhtılaşmış kana karşılık gelen tırnak plağından siyahımsı veya mavimsi bir lekeyi görünür hale getirir.

Tırnak altında biriken kan, yakındaki dokular üzerinde artan bir baskıya neden olur. Basınçtaki bu artış, ciltte bulunan yüzeysel sinir uçlarının uyarılmasıyla ağrıya neden olacaktır. Bu durum, subungual hematomun, bu seviyede en ufak bir sürtünmeyi dayanılmaz kılan çok yoğun bir ağrıya neden olması ile sonuçlanır. Bölgede meydana gelen travma ne kadar büyükse, ortaya çıkan hematom da o kadar büyüktür.

tırnak morarması neden olur ayak futbol
Tırnak morarması futbol, koşu, tenis gibi özellikle ani frenlemelerin ve manevraların yapıldığı sporlar ile ilgilenen kişilerde görülebilir. Bu nedenle, tırnak morarması ayak parmaklarında görülebilir.

Tırnak Morarması Neden Olur?

Tırnaklar, parmak uçlarında bulunan tırnak yatağına dayanır. Bu bölge oldukça vaskülerdir ve bu durum, ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir darbe veya sürtünmenin kanamaya neden olabileceği anlamına gelir. Kanın dışarıya kaçamaması, tırnağın altında birikmesine ve bu bölgede hematom oluşturarak tırnağı siyaha veya maviye boyamasına neden olur.

Biriken kanın oluşturduğu basınç, dokularda gerginliğe ve dolayısıyla ağrıya neden olur. Bu şekilde tırnak siyah veya koyu mavi, mor görünür. Sürtünme veya basınca çok duyarlıdır, bu da kanama meydana gelen bölgelerin ayakkabılara sürtünmeye dayanmasını zorlaştırır.

Tırnak Morarması Nedenleri

Nedeni genellikle tırnak üzerine alınan yeni bir darbe, bir spor uygulamasından veya uygun olmayan ayakkabı kullanımından kaynaklanan tekrarlanan mikro travmadır ve daha özel durumlarda patolojik durumlar veya bazı ilaçların kullanımı ile ilişkili olabilir.

Futbol ya da koşu gibi sporlar yapan bazı sporcular veya dar ayakkabı giyen kişiler bu patolojiyi geliştirebilir. Sonuç olarak ayakkabı ile ayak parmağı arasında bir vurma veya aşırı sürtünme ile tırnak morarması meydana gelecektir.

Diğer Tırnak Morarması Nedenleri

 • Subakut bakteriyel endokardit
 • Şiddetli trişinozis
 • Vaskülit
 • Hemofili
 • C vitamini eksikliği
 • Sistemik lupus eritematozus
 • Lösemi
 • Tetanoz
 • Sepsis
 • Ayrıca tetrasiklin, griseofulvin veya sitostatik ilaçlar gibi bazı ilaçların alımı da tırnak morarması neden olur sorusunun cevapları arasında yer alabilir.

Tırnak Morarması Neden Olur Ayak

Ayak parmağı tırnağında devam eden sürtünme veya bu bölgeye tekrarlanan veya kazara darbe bu seviyede kan damarlarının yırtılmasına neden olacaktır. Tırnağın altındaki alan, çok sayıda kan damarı bulunan, oldukça damarlı bir alandır. Bu durum, kılcal damarlar ve küçük çaplı damarların oluşturduğu damar yatağında kan birikmesi nedeniyle tırnak içinden pembe bir cilt görülmesine neden olur.

Bu küçük kan damarlarının yırtılması kanın dışarı dışarıya sızmasına neden olur. Bununla birlikte, vücudun diğer bölgelerinden farklı olarak, bu durumda kan gözle görülür şekilde akmaz, bunun yerine tırnak ile dayandığı yatak arasındaki boşlukta birikir.

Tırnak Morarması Neden Olur El

Parmak şişmiş veya ödemli ve tırnak kırmızı veya mor, mavi görünmektedir. Hematomun rezorpsiyonuna bağlı olarak tırnağın rengi koyu siyaha döner.

İlk aşamalarda kanın rengine uyan tırnağın içinden daha kırmızımsı bir renklenme görülür. Daha sonra kan pıhtılaşır ve tırnağın altında görülen leke koyu siyaha ulaşana kadar mavimsi ya da mor tonlara doğru değişir. Bu sayede hematomun neden olduğu travmanın yakın zamanda meydana gelip gelmediğini veya eski bir yaralanma olup olmadığını öğrenmek mümkündür.

Tırnak Morarması Ağrısı

Hematomun neden olduğu yoğun ağrı, özellikle ayak parmaklarının ön tarafına denk gelen ve tırnağa baskı uygulayan bir ayakkabı ile ayakkabı giymeyi bile zorlaştırıyor. Hematom yeniden emildikçe ağrı giderek azalır.

Hematomun neden olduğu travma çok büyükse, oluşan kanama tırnağı yataktan kaldırıp çıkmasına neden olabilir. Bu durum tırnak kaybına neden olabilir.

Tırnak Morarması Tanısı

Subungual hematom ile aynı belirtilere neden olabilen, ancak tam tersine çok daha ciddi hastalıklar olan ve pigmentli malign melanom vakasında olduğu gibi erken teşhisin gerekli olduğu diğer hastalıklarla iyi bir ayırıcı tanı yapılması son derece önemlidir.

Hematom hızlı bir şekilde gelişir ve iyi tanımlanmış kenar boşlukları ile homojen bir renge sahiptir. Parmaklara darbe veya travma olup olmadığını araştırmak her zaman önemlidir. Bunu, belirli sporların uygulanmasıyla veya ayağın ucuna basan dar ayakkabıların kullanımıyla ilişkilendirmek de önemlidir.

Tırnak Morarması Tedavisi

Tırnak morarması neden olur sorusunun cevabının tırnak altında kan birikmesi olduğunu biliyoruz, bu nedenle tedavi tırnak altında biriken kanın boşaltılmasını içerir. Tahliye işlemi, tırnak altında biriken kan serbest kalıncaya kadar tırnak plağında bir delik açmaktan ibarettir. Biriken kan çıkarıldığında, tırnak altında biriken kanın uyguladığı basınç ortadan kalktığı ve sinir uçlarındaki baskı sorunu çözüldüğü için hasta semptomlarda anında bir rahatlama hisseder.

Nasıl Geçer?

Subungual hematomun önlenmesi, ayak parmaklarının ayakkabının ayak parmağıyla sürtünmesine yardımcı olan bu faaliyetlerin veya durumların önlenmesine yönelik olmalıdır:

 • Koşu, futbol, tenis gibi belirli sporlarda kullanılan ayakkabılar konusunda size rehberlik edebilecek bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Ayağın kesin ölçüsünü bilmek, spor yapmak için gereklidir. Özellikle frenleme hareketlerinde ayak parmağının aldığı darbeleri engelleyebilecek bir ayakkabı kullanmanızda fayda var.
 • Futbol gibi sporlar yapılıyorsa, bu spor için topa vurulduğunda parmağın yaralanmasını önleyebilecek, ayak parmaklarında takviye bulunan özel ayakkabılar kullanılabilir.
 • Eğer mesleğiniz bu durum için risk oluşturuyorsa, nesnelerin düşme riski olduğu veya ayaklara darbe riski olan işlerin gerçekleştirilmesinde güvenlik için ayakkabı ya da bot kullanımı önemlidir. Bu kazaları önlemek için metal burunlu güvenlik botları kullanılabilir.
 • Özellikle kan pıhtılaşması ile ilgili problemleriniz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, sivri uçlu ve ayağınızı sıkan ayakkabılar giymekten kaçının.

Daha fazlası için SAĞLIK101.COM’u takip edin!