Vücut Kokusunu Güzelleştirme | Güzel Ten Kokusu İçin

vücut kokusunu güzelleştirme ve güzel ten kokusu için parfüm sıkan kadın
Vücut Kokusunu Güzelleştirme | Güzel Ten Kokusu İçin Kötü Vücut Kokusu Nasıl Giderilir?

Güzel ten kokusu için vücut kokusunu güzelleştirme, pek çoğumuz için önemli bir konudur. Güzel ten kokusu sadece hijyen ya da bakım açısından değil aynı zamanda iyi bir sağlık açısından da önemli işaretlerden biridir.

Güzel ten kokusu için, vücut kokusunu güzelleştirme ile ilgili pek çok yapabileceğiniz şey olduğu gibi; vücudun kötü kokmasına ya da istemediğiniz gibi kokmasına sebep olabilecek de pek çok faktör vardır. Bunları anlamak ve vücut kokusunu güzelleştirme için ter bezlerinin işlevleri ile yazımıza başlayalım.

Ter Bezlerinin İşlevleri

Ter bezleri, derideki suyun terleme yoluyla atılmasından sorumludur. İşlevi, terin buharlaşması yoluyla vücut ısısını düzenlemek, aynı zamanda toksinleri ve metabolik kalıntıları vücuttan uzaklaştırmak ya da atmaktır.

Vücudumuzda ekrin ve apokrin olmak üzere iki tür ter bezi vardır. İlki vücutta dağılır ve vücut suyunun buharlaşmasına odaklanır. Apokrinler ise koltuk altlarında, cinsel organlarda ve ayaklarda yoğunlaşır ve termoregülasyondan çok, boşaltım ile ilgilidir.

Apokrin bezlerinin salgıları bir kez deri yüzeyinde birikerek, dermal floramızın bakterileri tarafından amonyak, kısa yağ asitleri ve çok farklı ve çeşitli yapıda uçucu bileşikler olarak parçalanır. Bromhidroz (aşırı terleme) ile aşırı terleyen kişilerde sorun, bu bileşiklerin çok hoş olmayan, kötü bir kokuya, sahip olmasıdır. Terleme, vücut kokusunu güzelleştirme için engel olur fakat bunun için de yapılabilecek pek çok şey vardır.

Kokunun yoğunluğu, salgılanan yağın oranına bağlı olacaktır ve bu koku yoğunluğu bromhidroz yaşayan bazı insanları çok ciddi rahatsız edebilirken, bazılarını sadece hafifçe rahatsız edebilir. Bu yüzden bazı insanlar kötü vücut kokusunun farkında bile değildir.

vücut kokusunu güzelleştirme ve güzel ten kokusu için banyo
Güzel ten kokusu için ve vücut kokusunu güzelleştirmek için düzenli olarak banyo yapmak, duş almak en önemli ve yapılabilecek en basit faktörlerdendir.

Vücut Kokusu

Bromhidroz Nedir? Bromhidrosis Nedenleri

Bromhidroz ya da bromhidrosis aşırı terlemeye verilen isimdir. Tek bir neden olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur, aslında çok faktörlü bir sorun olduğundan şüpheleniliyor. Ancak bazı durumlarda, dermal florada artan ayrışma aktivitesi ile bazı bakterilerin baskınlığı olabilir. Vücut kokusu, derideki bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir, bu durumda sorun ekrin bezlerinin terinden kaynaklanır. Terleme aynı zamanda sivilce, akne sebebi olabilir.

Diğer nedenler; bazı ilaçların kullanımı, aşırı terleme ve hatta kötü hijyen olabilir. Ter kokusunu daha da artıracak sülfatlanmış metabolitler ürettikleri için sarımsak ve soğan gibi belirli yiyecekleri yemekten kaçının. Bu duruma yine süt ve hayvansal yağlar da sebep olabilir.

Son olarak, alkolün inflamatuar süreçlere neden olduğunu ve zayıf ısı düzenleyici dolaşımı telafi etmek için aşırı terlemeyi artırdığını bilmelisiniz. Alkol, spor ve fiziksel aktivitede de sorunlara neden olabilir. Ayrıca cin gibi likörler veya köri gibi baharatlar terleyerek dışarı atılabilir ve kötü koku oluşturabilir.

Güzel Ten Kokusu İçin Vücut Kokusunu Güzelleştirme

  1. Bromhidrozdan muzdaripsek günlük duş almak ve her terlediğimizde hassas bölgeleri yıkamak çok önemlidir. Bakteri üremesini önlemek için daha sonra vücudunuzu ve hassas bölgeleri çok iyi kurulayın.
  2. Yaz aylarında bakterileri hassas bölgelerden uzaklaştırmak ve apokrin teri fermente etmelerini önlemek için özel antiseptik sabunlar kullanın.
  3. Nemlendirici yerine antibiyotikli krem kullanımı için bir dermatologa danışarak, tarafından profesyonel tavsiyeler edinebilirsiniz. Doktorunuz, yaşadığınız durumu değerlendirecektir ve sizin için en iyi ve en uygun tedavinin ne olduğuna karar verecektir.
  4. Tüy alma, ter kokusunu daha az tutmanın yanı sıra bakteri azalmasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, uygun ağda, özellikle kasık ve koltuk altı bölgelerinde, yaz aylarında kötü vücut kokusu ve güzel ten kokusu için yardımcı olabilir. Bakterilerin üremesi komedon oluşmasına da yol açabilir.
  5. Kokuya neden olan yiyecekleri yemekten kaçının.
  6. Alkol ve bazı bitki çayları gibi aşırı terlemeyi artıran içecekleri azaltın.
  7. Kumaşlardaki nem; bakteri üremesini hızlandırabileceğinden, giysilerinizi kurulayın. Bunun yerine kuru giysiler teri emer ve bakterilerin üremesini engeller.
  8. Güzel ten kokusu için iş veya eğlence amaçlı fiziksel egzersiz yaptığınızda, teriniz kuruyana kadar ve vücudunuz kendine gelinceye kadar duş alın.

Vücut Kokusunu Güzelleştirme İçin Öneriler

Adaçayı

Bu bitkinin termoregülasyon özellikleri vardır, bu yüzden aşırı terleme ve kötü vücut kokusuyla savaşmak için mükemmeldir. Beş adaçayı yaprağını bir bardak suda 15 dakika kaynatın ve en iyi sonuç için günde birkaç kez için.

Nane ve Biberiye Doğal Deodorantı

Aromatik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ter kokusunun tedavisinde ve vücut kokusunu güzelleştirme için oldukça etkilidirler. Bir bardak suda beş nane yaprağı ve beş biberiye yaprağını 15 dakika kaynatmanız yeterlidir. Güzel ten kokusu için elde edilen sıvıyı duştan sonra süzün ve cilde uygulayın.

Vücut Kokusunu Güzelleştirme İçin Siyah Çay Banyosu

İçerdiği tanen miktarı nedeniyle cildin derinlemesine temizlenmesine ve kötü vücut kokusunun giderilmesine yardımcı olur. İki litre suyu kaynatın ve kaynadığında dört adet siyah çay poşeti ekleyin. Bu karışımı banyo yapmak için hazırlayacağınız kovadaki suya ekleyin ve 20 dakika bekletin.

Klorofil Yönünden Zengin Besinler Tüketin

Yüksek miktarda klorofil içeren bazı doğal ürünler ıspanak, marul, lahana, pazı ve kişniş gibi ter kokusuna karşı önemli bir koku giderici etkiye sahiptir. Bu malzemelerle bir shake bile yapabilir ve sorunu önlemek için aç karnına alabilirsiniz.

Kabartma tozu, lavanta esansiyel yağı, elma sirkesi ve zencefil de vücut kokusunu güzelleştirme ve aşırı terlemeyle mücadele etmek için mükemmel bir seçenektir.